19.07.2019 12:36

Rekor Zam

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izni harcı tutarının yeniden belirlenmesine ilişkin karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, yurt dışından getirilen cep telefonları için maktu harç tutarı 1.500 lira olarak yeniden belirlendi.
2017 yılında 149.20 TL olan vergi, 2018’de 170.70 TL olarak yenilenmiş, 09.11.2018 tarihinde ise son olarak 500 liraya çıkarılmıştı. #zam

Kaynak: https://www.bloomberght.com/yurt-disindan-getirilen-cep-telefonu-harcla…

2
12.07.2019 12:32

İçkiliydibilmemne

Unutulmazlardan...

2
11.07.2019 15:39

Öğleden sonra bunalımları

İnsanların verimli ve verimsiz olduğu saatler olduğunu düşünüyorum. Bu verimsizlik özellikle de beyaz yakalı, ofiste çalışan, (asla) değişmeyen çalışma saatleri olan ve ofis ortamı pek de iç acıcı olmayan insanlar için artıyor da artıyor. Ben 14.00-17.00 arası müthiş verimsizleşen, zihnini, cümlelerini toparlayamayan biri haline dönüşüyorum. (Bu metinden de anlaşılacağı üzere)
İnsan bedenine ve zihnine uygun olmayan ezber düzenler yıkılsın. (Bunalım)

5
11.07.2019 15:25

Tek Çocuk Sendromu

Yıllardır kardeşi olmayan ve ailesinin biriciği, tek tanesi, premsi, premsesi olan arkadaşlarımla ilgili teoriler üretir dururum. Hiç yanılgıya düşmedim. Daha doğrusu onlar beni hiç yanıltmadılar. Yine de bir uzmanı ile bu teorileri paylaşmak istiyorum. Bilen varsa gelsin lütfen.
Gördüğüm birkaç temel noktadan bahsetmek istiyorum.
Paylaşma kültürü: Paylaşma kültürleri oldukça düşüktür. Aralarında konuya daha hakim olanlar da var tabii, anneleri ve babalarına teşekkür ediyoruz. Ama bu insanlar genellikle ancak kendisinin tercih etmediği, ihtiyaç duymadığı, öncelik kabul etmediği şeyleri paylaşabiliyorlar. Örneğin ikiniz de açsanız önce kendisi yemeli ve doymalı veya yemeği beğenmemeli ki seninle paylaşabilsin. Aile eğitimine bağlı olarak yemekleri dışında hiçbir şeylerini paylaşmayanlar da oldukça yüksek bir orana sahip. Duygu ve düşüncelerini, başarı ve başarısızlıklarını, güçlü ve zayıf noktalarını...Bunlar ancak dedikodu veya vıdı vıdı yapma malzemesi ise paylaşabiliyorlar.
Sohbet kültürü: Bilmedikleri konularda dahi sohbet üretmeye bayılıyorlar çünkü hep en çok konuşan olmak istiyorlar. Tek çocuk olup da 10 dakika boyunca sohbete müdahale etmeden, söz kesmeden dinleyebilen biri ile henüz tanışmadım.
Özgüven Problemi: Bu insanlar genellikle özgüven problemi yaşıyorlar fakat o problemlerini bastırmak için gösterdikleri çabayı izlemek çok acı verici. Özellikle kendi bedenleri ve dış görünüşleri ile takıntı derecesinde ilgililer veya tamamen ilgisizler. Ne kadar dil dökseniz de nafile. Duymaya bayıldıkları cümleler şöyle; "Bugün çok güzel olmuşsun, Harika görünüyorsun, Saçın başın gözün kaşın vs. ne kadar güzel, Çok başarılısın" gibi gibi (yazarken rahatsızlık çektim) samimi olup olmaması ile ilgilenmedikleri cümleler onların favorileri.
Üreyen ve üremeye devam edenler lütfen bu konuya bir dikkat edin, gözlem yapın. Sonra o prems ve premseslere de bizlere de hayat çok zor oluyor, inanın.

1
27.06.2019 14:02

Komşu

Baş edilmez komşular... Kimin karşısına çıkmamıştır ki? 27 yıllık ömrümde değiştirdiğim onlarca evde komşuculuk kavramının samimiyetsiz kullanımından kaçtım ve selam vermek dışında hiçbiri ile iletişim kurmadım. Buna rağmen gelip sataşmak için hep onlar beni buldular. Lakin şimdi öyle bir komşu edindim ki bin evin bin komşusunu toplasan bir bu -aile- etmez. 24 saat alkol tüketen, 24saat kavga edebilen, size küfür kültürünü yakından tanıtacak, edepsiz ve kaç kişiden oluştuğu belirsiz bir aile, beni onları çeşitli yerlere şikayet etmeye mecbur bırakan bir aile.

1
25.06.2019 11:38

Kısa Öykü

Kısa öyküler yazan edebiyatçı arkadaşları bu başlığın altına alalım.
#KısaHikayeler

6
19.06.2019 12:00

Özgürlük

Kavram kime ne anlatıyor merak ediyorum.

Ulaşabilmek uğruna temel ihtiyaçlarımdan vazgeçebilirim ama ne kadar özgürüm? Özgürüz?

2
18.06.2019 16:21

Çeviri nedir/ne değildir?

Günlük hayatımızın (farkında olmadığımız) kahramanı "çeviri" nedir ve ne değildir adına bir çevirmen olarak çok şey söylemek istiyorum. Şimdilik birkaç konuya değineceğim. Sonra ilgilileri ile uzun uzun da konuşabiliriz.
-
Öncelikle çeviri yalnızca diller arasında gerçekleşen bir eylem değildir. Yani çeviri, iki dil gerektirmez.
Lütfen bunu unutmayalım.
-
Günlük hayatımızda diliçi çeviri yaptığımızın ne kadar farkındayız?
Şuanda benim gerçekleştirdiğim eylem de bir çeviri eylemi, farkında mısınız?
Uzmanı olduğunuz bir alanı alan dışından birine anlatırken ne yaparsınız?
Basit söylemek gerekirse diye başladığınız hemen hemen her cümlede diliçi çeviri yaparsınız.
-
Peki bu kadar hayatımızın parçası olan bir konu neden bu kadar göz ardı ediliyor, önemsizleştiriliyor?
Yeterince kavramadığımız, farkında olmadığımız için olabilir mi?
Belki de biz çevirmenler de meramımızı anlatmak konusunda eksik kalıyoruz. Hatta belki bizler bile önemini yeterince kavrayamıyoruz.
-
Yabancı dil bilen herkesin çeviri yapabildiğine dair olan algımızı değiştirelim öncelikle.
Bence zaten konuşma becerisi olan herkes az ya da çok çeviri yapıyor.
Üstte bahsettiğim diliçi çeviri eylemini gerçekleştirerek yapıyor üstelik.
Ama tam da burada biz çeviriden ne anlıyoruz? Neyi yanlış anlıyoruz?
Yani ben anadilimden başka dil bilmiyorum, çeviri yapmıyorum demeyin. Yapıyorsunuz.
Ve artık bunu biliyorsunuz :)
-
Bunda hemfikir olduktan sonra da şunu bilmeliyiz, dikkat, çok önemli.
Yabancı dil bilen herkes çeviri yapabiliyor mu? - BİNGO. Evet, isterse yapabilir.
Fakat konu buraya varınca nasıl bir çeviriden söz ettiğimiz önem taşıyor.
Burada çeviriye sorulacak yüzlerce soru var onların hiçbirini sormadan, daha ne istediğimizi bilmeden istemek ne yazık ki olumlu sonuçlara ulaşmıyor. O zaman da çeviri eylemini gerçekleştiren şahsı eleştirmeyi tercih ediyoruz. Lütfen bunu yapmayın.
-
Burada benim başıma gelmiş sıradan bir örnekten bahsetmek istiyorum.
Rap dinleyen bir vatandaş benimle tanıştığında çok heyecanlanıp dinlediği yabancı rap şarkıların sözlerini Türkçe'ye çevirmemi talep etti. Herhangi bir dilde rap müzik dinlemeyen, böyle bir kültürü olmayan bir çevirmen olduğumu ve yapamayacağımı söyledim. Şok geçirdi, hakim olduğum yabancı dile olan hakimiyetimi sorgulamaya çalıştı. Bu sürekli başıma gelen bir şey olduğu için aldırış etmedim, gülümsedim. Bu tespiti yapmasına rağmen de çeviri talebinde ısrarcıydı. Metne göz gezdirdim. %90'ı küfürden oluşan ve bütünlüğü olmayan bir metindi. Küfür ve rap müzik kültürü olmayan biri olarak benim çevirebileceğim bir metin değildi. -Tam olarak burada çeviride uzmanlık alanı konusuna geliyoruz ama oraya girersek çıkamayız, uzatmak istemiyorum.-
Yaptığım hiçbir açıklamayı kabul etmeyen, kendince benim becerilerimi sorgulayan ve ısrar etmeye devam eden bu şahsa küfür içermeyen hepi topu birkaç cümleyi çevirdim. Tabiki de memnun olmadı. Ona göre ben ne yabancı dil biliyordum ne de çevirmen olabilirdim. Beni derhal gözden çıkardı, teşekkür etmeyi başarmış olsa bile, yeterli değildim, yüzünden anlaşılıyordu.
-
Bu ve buna benzer örnekleri yaşadıktan sonra insanları reddetmek için kendime yeni yollar aramaya başladım. Bir süre başka nedenlerle mesleğimden uzaklaştım ve öğretmenlik yapmaya başladım. (Onun da eğitimini almıştım zaten.)
Bu sefer de yabancı dil öğretmeni olunca "zaten" çeviri yapabilirsin, "o kadarını da yaparsın" muamelesi görmeye başladım.
-
Son günlerde çeviri eğitimi almamış ve farklı dillerde "çevirmenlik" yapan insanların çalıştığı bir ofiste çalışıyorum. Ve kendime sürekli şunu soruyorum: Çeviri nedir/ne değildir?
Konu öyle çok öyle çok canımı sıkmaya başladı ki yazmak istedim.
Konunun uzmanlarının üzerine yazdıkları çok yazı var tabii. Ancak hemen hemen bütün yazıların "diliçi" çeviriye ihtiyacı var. Anlaşılabilmesi için...
-
Bir de çevirmen kimdir/kim değildir'i konuşmalı. Başka zaman.

0
18.06.2019 15:11

Haftada 6 Günde 8

Haftada 6 gün, günde 8 saat çalışmak insanlığın da dünyanın da sonunu getirecek. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede çalışanlardan alınabilecek verimi düşüren en büyük faktör bu bence. Hayatınızdan geriye, size bir şey kalmamasına sebebiyet verip mutsuz ettiği için ve yine de kiramı nasıl ödeyeceğim/ayın sonunu nasıl getireceğim kaygısı ile yaşadığınız için, sadece iş hayatınızda değil, hayatın genelinde de verimsiz oluyorsunuz.

3
10.06.2019 18:00

Airbnb

Airbnb, evinin bir kısmını, bir odasını veya tamamını paylaşmak/kiralamak isteyenler ile otelde kalmak istemeyen ve/veya tatil maliyetini düşürmek isteyenlerin buluştuğu bir platform. Fakat hayatımda gördüğüm ve kullanmaya çalıştığım en yorucu site. Yüz milyon soruyu cevaplarsanız kullanabiliyorsunuz ve yine de yeterli olmuyor. Airbnb kadar popüler ve çok daha efektif bir site/uygulama yapılmalı artık diye düşünüyorum.

0