04.09.2019 00:01

Türk haber sitelerin içerik kalitesi

Aradığınız 2 satır bilgi için 500 satırı okutan, gereksiz laf gevelemeleri dolu oluyor. Hele birde bir habeleri slider gibi okutmalarına tilt oluyorum. Haber yaptıklarını düşünüyorlar. Amaçları sayfa daha fazla tıklansın sitede geçirilen süre artsın. İnsanı gerizakalı yerine koymaktan öte gitmiyorlar. Hem bilgi kirliği var. üstüne yalan dolan yazıyorlar.

Artık Türk haber sitelerini yukarıda ki yazdığım sebeblerden ötürü okumuyorum.

#boykot

3
01.09.2019 14:12

Hücrelerin kalabalıkta daha hızlı haraket etmesi

Bir bakteri hücresinin kalabalık iç kısmının moleküler modeli. Yeni araştırmalar, eğer kalabalık moleküller tekdüze olmayan bir şekilde dağılmışsa partiküllerin kalabalıklar arasında daha hızlı hareket edebildiğini göstermektedir.
Hücre parçacıkları, kalabalık moleküller eşit olmayan bir şekilde dağıldığında kalabalık bir hücresel ortamda daha hızlı hareket eder. Yeni araştırmalar aynı zamanda kalabalık hücrelerde parçacık taşınmasının, parçacıklar yoğun kalabalık alanlardan daha az kalabalık alanlara doğru hareket ettiği sürece kalabalık olmayan bir ortamdaki hareketten daha hızlı olabileceğini göstermektedir. Parçacıkların bu ortamlarda hareket etme hızını anlamak, araştırmacıların hücrenin kalabalık ortamında birbirini "bulmasını" gerektiren çoklu moleküller gerektiren hücresel süreçleri daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir. Araştırmayı açıklayan, Penn State bilim adamlarının bir ekibi tarafından hazırlanan bir makale ACS Nano dergisinde yayında .

Verne M. Willaman Kimya Profesörü ve Seçkin Kimya ve Kimya Mühendisliği Profesörü Ayusman Sen, "Yoğun koridorlardan yoğun hücresel sitoplazmaya kadar farklı uzunluktaki yaşam sistemlerinde kalabalıklaşma yaygındır" dedi. araştırma ekibi. "Hücre içleri proteinler, makromoleküller ve organeller ile çok ama çok kalabalık. Hücre tarafından istenen kimyasal reaksiyonlarda yer alan moleküller , eşlerinin reaktiflerini bulmak için bu kalabalık, viskoz ortamda taşınmalıdır . Ortam eşit derecede kalabalıksa, hareket yavaşlar, ancak hücrenin içinin tek tip olmadığını biliyoruz, makromolekül ve diğer türlerin degradeleri var.

Araştırmacılar, mikroakışkanlar kullanarak farklı ortamlarda (sıvı içinde asılı çözünmeyen parçacıklar) çeşitli "izleyici" kolloidlerin hareketini karşılaştırdılar. Bir mikro-akışkan cihazı , araştırmacıların sıvıda "kalabalıktan" yüksek "düşük" kalabalığa kadar makro-moleküllerin gradyanlarını oluşturduğu farklı çözümlerle doldurulabilir. Büyük veya küçük, sert veya yumuşak ve deforme olabilen izleyiciler, araştırmacıların konfokal bir mikroskopla hareketlerini izlemelerine olanak veren floresan etiketlidir .

Penn State kimya mühendisliği yüksek lisans öğrencisi olan Farzad Mohajerani, “İzleyicilerin, kalabalıkların gradyanlarında, hiç kalabalık olmayan bir akışkandan daha hızlı hareket ettiğini görünce şaşırdık” dedi . “Yoğun şekilde doldurulmuş kalabalıkların gerçekte daha az yoğun alanlara doğru zorlamak için izleyicilere baskı uyguladıklarını düşünüyoruz. Büyük izleyici molekülleri küçüklerinden daha hızlı, yumuşak, deforme olabilen izleyiciler zor olanlardan daha hızlı hareket etti.”

"Yumuşak, deforme olabilen izleyiciler, hücrelerde dolaşan gerçek türlerin daha iyi temsilcileridir," dedi. Penn State'te kimya lisansüstü öğrencisi ve makalenin ortak yazarı Matthew Collins. “Daha hızlı hareket edebileceklerini düşünüyoruz, çünkü sert parçacıkların aksine daha sıkı bölgelerden sıkılabiliyorlar.”

Sen, " Deneylerimiz ve modelimiz, moleküllerin makromoleküler kalabalığın gradyanları boyunca daha hızlı hareket edebileceğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda bu hareketli hızların diğer aktif hareketli moleküllerin kalabalık baskıyı artırabildiği gerçek canlı hücrelerde daha da artabileceğini düşünüyoruz .

0
30.08.2019 01:44

Mötley Crüe

Kaliforniya çıkışlı glam metal/heavy metal grubu olup 1981'de kurulmuştur. albümleri dünya capında 80 milyon satmıştır. 1980'lerin en büyük ve dünyada en çok tanınan gruplarından biri olan Mötley Crüe birçok hit şarkıya sahiptir.

Tarzlar: Heavy metal, hard rock, glam metal
Müzik hayatlarına ilk başladıkları yer: Los Angeles, Kaliforniya, ABD (1981)

0
28.08.2019 12:48

Kaktüsler ve çocuklar

Meksika’da çölde yetişen bir tür kaktüs vardır. Agave Kaktüsü…

Bu kaktüs tekilanın hammaddesi olduğu gibi, yapraklarında da Sisal denen ipeksi bir iplik var ve ipekten daha pahalı bir kumaşın yapımında kullanılır.

Bir gün bir işadamı bu kaktüslere yatırım yapmaya karar verir.

Büyük bir fabrika kurar, büyükçe ve verimli bir tarlada kaktüsleri yetiştirmeye başlar.

Kaktüsleri orada daha büyük ve daha bol yapraklı yetiştirmek için her türlü fedakârlığı yapar.

Kaktüsleri bol vitaminler ve zenginleştirilmiş gübrelerle besler.

Çabaları sonuç verir, daha iri ve yaprakları daha büyük bitkiler elde eder.

Sıra yaprakların içindeki iplikleri toplamaya gelir. İlginç bir olayla karşılaşırlar; hemen hemen tüm kaktüslerde bu iplikler kaybolmuştur!

Yapraklar daha iri olmuş ama içlerindeki iplikler kaybolmuş.

Buna bir türlü anlam veremez ve işadamı büyük bir zararla fabrikayı kapatmak zorunda kalır.

Ama olayın sebebini öğrenmek ister ve sorunun peşini bırakmaz. Sonuçta Amerikalı bir bitki biyoloğu ile anlaşır.

Bitki biyoloğu çöle gider, bu tür kaktüslerden birinin yanında çadır kurar ve bir-iki ay kaktüsü gözlemler, inceler ve sonuçta bir rapor yazar.

Raporda şu ifade yer alır;

“…bu ipliklerin ortaya çıkma sebebi çölün çetin ve zor koşullarıdır.
Siz bu kaktüsü rahat bir ortama yerleştirmekle onu bu yeteneğinden mahrum bırakmışsınızdır…. “

Çocuk yetiştirirken, eğer ona kötülük yapmak istiyorsanız her istediğini verin.

Eğer iyilik yapmak istiyorsanız, bırakın bazı sorunlarını kendisi çözmeye çalışsın…
Bunu yaparken de kendisini geliştirsin…

0
26.08.2019 15:06

Deniz'de boğulma anında yapılması gerekenler

İNSAN SUDA NEDEN BOĞULUR?

15 yıldır 200 ün üzerinde boğulma vakasında görev yaptım. Ve boğulma sebeplerini şöyle gözlemledim.

Normal şartlarda bir karpuzu dahi suya batıramayız.

Çünkü karpuzun içerisindeki küçük hava keseleri karpuzun suyun yüzeyinde kalmasını sağlar.

Aslında insanlarda suyun üzerinde kalmaları için ciğerlerimizdeki hava keseleri yeterlidir. Kişi suya girer yüzerken veya su içerisinde gezerken sakin bir şekilde nefes al – veri sürdüğü sürece suyun yüzeyindedir.

Çünkü sakin nefes alan kişi ciğerlerindeki havanın tamamını dışarıya vermez ve dudak seviyesinde suda nötr kalır.

Fakat normal hayatta dahi korkan kişi hızlı hızlı nefes alıp verir.

Su içerisindeki kişi kıyıdan uzaklaştığını fark edince veya ayağına suda sarmaşık vs. değdiğinde korkuya kapılır.

Örneğin:

“Kıyıdan çok uzaklaştım dönebilecekmiyim?

veya

Ayağıma değen canlı bitki neydi?

Bana zarar verir mi?

Boğulmama neden olur mu ?” soruları korkuyu tetikler ve suyun yüzeyine tamamen çıkmak için hızlı hızlı hareket ederek çok fazla efor sarf edip ciğerlerimizdeki hava keselerini daha fazla doldurmak için dolu dolu nefes alma gayretine girer.

Fakat ciğere dolan fazla havanında tekrar nefes al-verin de atılması gerçekleştiğinden nefes verince batmaya başlar.

Filmlerdeki gibi öyle abartılı su yutmaz fakat istem dışı nefes borusuna kaçan bir miktar suyu fark eden gırtlak kası otomatik olarak bu yanlışa bir son vermek için beyinden gelen komutla kendini kapatır ve boğulma gerçekleşir.

Boğulurken çok acı çekmez sadece ciğerlerinde
yanma olur ve yetişkinler 50 saniyede çocuklar 20 saniyede suya batar.

Su içerisinde beyin ölümü suyun sıcaklığına göre değişir ama yetişkinlerde 3-4 dk. bebeklerde 5-6 dk.’dır.

BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRİYOR İSEK ŞUNLARI YAPMALIYIZ !

Öncelikle sakin olup yavaş yavaş nefes almalı, ellerimizi suyun yüzeyinde sakin sakin suyu okşar gibi gezdirmeli, ayaklarımızı bisiklet pedalı çevirir gibi veya dans eder gibi karnımıza çekerek çok yavaş hareket ettirmeliyiz.

Böylelikle kendimizi yormayacağımız için ciğerlerimizdeki havayı da kontrolsüz al-ver yapmayacağımızdan belli bir süre sonra suyun yüzeyinde yükseldiğimizi göreceğiz.

BOĞULAN KİŞİYE MÜDAHALE !

Geçen yıl gittiğim bir boğulma vakasında 4 çocuk birbirini boğmuştu.

İstanbul karaburunda boğulma tehlikesi geçiren 8 yaşındaki kız çocuğunun kendisine yardıma gelen amcasının can havliyle bileğini kırması da boğulan kişinin ne kadar tehlikeli olabileceğinin birer örneğidir.

Boğulan kişiye, şayet cankurtaran eğitimi almamış isek, suya girmeden sözlü telkinlerde bulunarak bir şeyler uzatmalı, uzak mesafede ise piknik topu, kuru ağaç parçası veya kola şişesi gibi batmayan malzemeler atabiliriz.

Çok iyi derecede yüzme biliyorsak yüzerek gidip arkadan yaklaşmalı bayan ise veya uzun saçlı ise saçından çekerek, erkek ise arkasından kol altından sararak kıyıya çekmeliyiz.

Su içerisinde kesinlikle bize sarılmasına fırsat vermemeliyiz.

ÜLKEMİZDE HER YIL YAKLAŞIK 900 KİŞİ SUDA BOĞULMA SONUCU HAYATINI KAYBEDİYOR.

0
25.08.2019 13:13

Ferruccio Lamborghini

Ferruccio Lamborghini, İtalyan araba üreticisi Lamborghini markasının kurucusudur.

Doğum tarihi: 28 Nisan 1916, Renazzo, İtalya
Ölüm tarihi ve yeri: 20 Şubat 1993, Perugia, İtalya
Doğum: Ferruccio Elio Arturo Lamborghini; 28 Nisan 1916; Cento, İtalya
Eş: Clelia Monti (e. ?–1947)
Torunlar: Elettra Lamborghini, Ferruccio Lamborghini, Lucrezia Lamborghini, Flaminia Lamborghini, Ginevra Lamborghini
Çocuklar: Tonino Lamborghini, Patrizia Lamborghini

Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1944'te İtalyan hava kuvvetlerine katıldı. Daha sonra İngilizlere savaş esiri düştü. İngilizler onu motor bölümünde çalıştırdı ve bu esaret ona otomobiller hakkında eşssiz bilgiler kazandırdı.

Savaşdan sonra köyüne dönüp köylülere yönelik traktör tasarlamaya başladı. Yani Lamborghini ilk olarak traktör üretiyordu.

Traktör işinden zengin olunca, spor arabalara merak saldı ve Ferrari ile tanıştı. Aracında vitesinde yaşadığı sorunu için kurucu enzo ferrari ile görüşmek isteyince olumsuz yanıt aldı.

Enzo Ferrari'nin; o traktör üretmeye devam etsin spor arabaları bana bıraksın demesi üzerine Bugunki Lamborghini firması doğdu.

0
yolwerine frigs paylaştı

#diyanetkapatılsın diyanet işlerine 1 milyon değerinde makam aracı alındı ve bağışlarla ne yapacak bu aracla acaba . İslafa sessiz kalan ikdidardakı adamın götünü yalayan bir diyenet istemiyoruz.

0
24.08.2019 13:40

Batılıların %75'i gerçek babasını bilmiyor

Abdurrahman Dilipak'ın attığı twette geçen cümle. ''Batıda 5 kişilik bir ailede, en az 1 kişi uyuşturucu kullanıyor ya da alkolik, 1 kişi gay, lesbiyen, ensest mağduru, bir kişi en az bir kez intihara teşebbüs etmiş. 1 kişi psikolojik destek almadan kendini yönetemiyor. Bir kişi engelli. insanların %75i gerçek babasından emin değil.''

1
yolwerine frigs paylaştı

Seni mahkemede savunan avukatın, sana defalarca ağırlaştırılmış müebbet vermeyen hakimin, seni aşağılık mahluklar gibi gün yüzü görmeyen bir hücrede tutmayan bir adaletin, sana bundan sonra zehir olmayan bir hayatın feriştahını s*keyim. #EmineBulut

0
21.08.2019 23:20

Invader ZIM Enter the Florpus

İşgalci Zim: Florpus'a girin, Jhonen Vasquez tarafından yazılmış, 2019 Amerikan canlandırma bilim kurgu komedi filmi. Vasquez tarafından yaratılan ve ilk olarak Nickelodeon ve daha sonra Nicktoons'da 2001'den 2006'ya yayınlanan, yayınlanan televizyon dizisi Invader Zim'in temeli ve devamı.

İlk gösterim tarihi:
2019
Film müziğinin bestecisi: Kevin Manthei
Yapımcı: Jhonen Vasquez
Öykü: Jhonen Vasquez
Yapım şirketi: Nickelodeon Animasyon Stüdyoları
Dağıtımcı: Netflix, Viacom Media Networks

Invader ZIM Enter the Florpus
0