Okçular Vakfı’na 1.2 milyon yardım yapıyorsan böyle okçular çıkartmanız gerekir n’aptınız lan o kadar parayı???

0

Erkin Koray - Akrebin gözleri

#BirŞarkıBırak

0
16.09.2019 15:07

Çin'de çevre kirliliğin azalması

Yıllardır Çin'deki kirlilik, ekonomik büyümeye paralel olmuştur. Ancak, Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir uluslararası araştırma çalışmasına göre, bu bağlantı son yıllarda zayıfladı .

Çalışma, Göteborg Üniversitesi'nde fiziksel meteoroloji profesörü ve BM İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli (IPCC) Koordinatör Baş Yazarı olan Deliang Chen de dahil olmak üzere beş ülkeden uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülmüştür.

Chen, “Araştırmamız, son on yılda Çin’de artan çevre bilinci ve yatırımlarının sonuç verdiğini gösteriyor” dedi.

1970'lerin sonunda Çin'in ekonomisi genişlemeye başladı ve genişleme takip eden on yıllar boyunca hızlandı. Çevre kirliliği ekonomik büyümeye ayak uydurdu.

Chen, "Ancak verilerimizin analizi, 1995 yılında başlayan Çin için bu ilişkinin zayıfladığını gösteriyor." Dedi.

Araştırmacılar , 1977-2017 döneminde Çin’de ekonomik büyüme, çevresel koşullar , bölgesel farklılıklar, kentsel ve kırsal alanlar arasındaki boşluk , sosyal eşitsizlik, okyanus üzerindeki toprak temelli etkiler, eğitimde eşitlik, sağlık ve yaşam standartları konularında istatistik okudu. . Araştırma sonuçları, büyük miktarda "büyük veri" ye dayanıyor.

“Çalışmamızda BM'nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine (SDG) dayanan tüm alanlardaki verilere baktık. Araştırmacılar olarak normalde kendi verilerimize bakma eğilimindeyiz, ancak bu çalışmada pek çok kişiden var olan verileri kullandık. farklı kaynaklar. "

İlerlemelere rağmen büyük zorluklar devam ediyor

Çalışma, Çin'de bir bütün olarak çevre kirliliğinin azalmaya başladığını, ancak sera gazı emisyonlarının artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Çalışma aynı zamanda Çin'in son 40 yılda 17 SDG'nin 12'sinde geliştiğini gösterirken, diğer beşinde halen büyük sorunlar yaşandığını gösteriyor.

“Çin’in ekonomik büyümesi büyük bir fedakarlık göstermedi ve çevre ve iklim için olumsuz sonuçlarla geldi. gaz emisyonları ve gelir eşitsizliği.

Birçoğu ekonomik gelişme ve kirliliğin el ele gitmesi gerektiğine inanıyor. Ancak çalışmamız, bu bağlantının Çin'de son yıllarda zayıfladığını göstermektedir. Ve biraz daha umutlu bir görüntü sağlıyor. Bu umut ve Çin'de öğrenilen dersler, geliştirilmesi gereken diğer ülkeler için ilginç olabilir. ”

Büyük veri, dijital olarak depolanan bilgileri o kadar büyük (genellikle terabayt ve petabayt), geleneksel veri tabanı yöntemleriyle işlemek zor olur.

1

Babamla en çok söylemekten keyif aldığımız şarkı

Yaşar Kurt - Hadi Baba Gene Yap

#BirŞarkıBırak

0

#Enflasyon'u düşük göstererek, sahte haber yapmaktan kendilerini alıkoyamıyorlardı.

0

FIBA 2019 Dünya Kupasında, A Erkek Milli Takımımız ABD’ye 93-92 mağlup oldu. Son topa kadar mücadele eden takımımızla gurur duyuyoruz. 🇹🇷 #BizBirlikteyiz

0

#12DevAdam Canınız sağ olsun. Hayali güzeldi.

0
01.09.2019 14:03

Mikropların kalp krizi başlangıcındaki etkileri

Vücuttaki mikroorganizmalar, Dünya Kardiyoloji Kongresi ile birlikte ESC Kongresi 2019'da bugün yapılan son araştırmalara göre, koroner plakların dengesizleşmesine ve daha sonra kalp krizine katkıda bulunabilir açıklamasını yaptı.

Çalışma, bağırsak bakterilerinden farklı olarak, koroner plaklardaki bakterilerin proinflamatuar olduğunu göstermiştir. Ek olarak, akut koroner sendromlu ( kalp krizi ) hastalar, bağırsaklarında stabil anjina hastalarına göre farklı bakterilere sahiptir.

Diyet, sigara içmek, kirlilik, yaş ve ilaçların hücre fizyolojisi, bağışıklık sistemi ve metabolizma üzerinde büyük etkisi vardır. Önceki araştırmalar bu etkilerin bağırsak sistemindeki mikroorganizmaların aracılık ettiğini göstermektedir. Bu çalışma, mikrobiyotanın koroner plakların instabilitesine katkısını araştırdı.

Çalışmaya akut koroner sendromlu 30 hasta ve stabil angina ile 10 hasta dahil edildi. Araştırmacılar bağırsak bakterilerini dışkı örneklerinden izole etmiştir . Koroner plak bakterileri, anjiyoplasti balonlarından çıkarıldı.

Dışkıdaki mikrobiyota ve koroner plakların karşılaştırılması, iki bölgede farklı bir kompozisyon ortaya koydu. Dışkı bakterileri heterojen bir bileşime ve belirgin bir Bacteroidetes ve Firmicutes varlığına sahipken, koroner plaklar öncelikle Proteobacteria ve Actinobacteria'ya ait pro-inflamatuar fenotiplere sahip mikroplar içermekteydi.

İlk Kutsal Kalp Katolik Üniversitesi'nden Eugenia Pisano, Roma, İtalya şöyle dedi: "Bu, aterosklerotik plaklarda iltihaplanma karşıtı bakterilerin seçici bir şekilde tutulmasını ve bunun iltihaplı bir tepkiye ve plak kopmasına neden olabilir.

Analizler, iki hasta grubu arasında bağırsak mikrobiyotasındaki farklılıkları da ortaya koydu. Akut koroner sendromlularda daha fazla Firmicute, Fusobacteria ve Actinobacteria bulunurken, Bacteroidetes ve Proteobacteria stabil anginaya sahip olanlarda daha fazla bulundu.

Bayan Pisano şöyle dedi: “Akut ve stabil hastalarda farklı bağırsak mikrobiyomları telafisi bulduk. Bu bakteriler tarafından yayılan değişken kimyasallar plak stabilitesini bozma ve buna bağlı kalp krizini etkileyebilir. Bu metabolitlerin plak instabilitesini etkileyip etkilemediğini incelemek için araştırmalar gerekir. ."

Bugüne kadar, araştırmaların, enfeksiyonların ve bunun yol açtığı iltihabın doğrudan plak kararsızlığı ve kalp krizi sürecine dahil olduğunu ikna edici bir şekilde göstermediğini belirtti . Örnek olarak, Chlamydia Pneumoniae'ye karşı antibiyotikler kardiyak olay riskini azaltamadı.

Ancak şunları söyledi: "Bu küçük bir çalışma olsa da, sonuçlar önemlidir, çünkü en azından bir hasta alt grubunda, bulaşıcı tetikleyicilerin plak stabilizasyonunda doğrudan rol oynayabileceği fikrini yeniden oluşturuyorlar. Bazı hastalarda kardiyovasküler olayları önler. ”

Bayan Pisano, “Bağırsaktaki ve koroner plaktaki mikrobiyota, plak destabilizasyonu sürecinde patogenetik bir fonksiyona sahip olabilir ve potansiyel bir terapötik hedef haline gelebilir.
#Sağlık

0
26.08.2019 11:02

Ergot mantarı

Çavdar mahmuzu, Clavicipitaceae familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan bir mantar türü. 1800'lerin ortalarına kadar çavdar'ın normal bir parçası olduğu düşünülmüştür. En çok çavdarda görülse de diğer tahıllara da yerleşebilir. Koyu mor renkli ve birkaç santim uzunluğundadır.

Bilimsel adı: Claviceps purpurea
Takson Basamağı: Tür
Üst sınıf: Claviceps

Başlıca ergot mantarı, çeşitli çim türlerinde sklerotia üreten Claviceps'tir ve C. purpurea en yaygın olarak bulunan türdür. Ancak, C. fusiformis inci darı içinde ergot üretmiştir. C. paspali , Dallis otu zehirlenmelerindeki problemlerle ilişkilendirilmiştir. Ergot sorgumda ortaya çıkar ve Sphacelia sorghi organizmasından kaynaklanır . Diğer mantarlar da ergot alkaloit üretme kabiliyetine sahipken, bunlar tahılda ergot üreticisi olan başlıca türlerdir.

2
26.08.2019 10:52

Lanetli ekmek olayı

300 Kişilik Köyün Aynı Anda Delirdiği ve 7 Kişinin Ölümüyle Sonuçlanan 'Lanetli Ekmek' Olayı

Tarih: 15 Ağustos 1951

Olay Yeri: Pont-Saint Esprit köyü, Fransa

Olay: Köyde yaşayan 300 kişinin bir anda delirip, halüsinasyonlar görmeye başlaması.

Suç Aracı: Ekmek

Fransa'da küçük bir köy olan Pont-Saint Esprit, 15 Ağustos 1951 günü tarihi bir olaya uyandı. O gün sanki herkes aklını yitirmiş gibiydi. Bazıları halüsinasyonlar görüp akıl almaz hareketler yaparken bazıları sadece mide bulantısından, baş ağrısından ve günlerce süren uyuyamama probleminden şikayet ediyordu. Fakat şu bir gerçekti ki herkeste bir anormallik vardı.

Bazı köylüler ejderha gördüklerini iddia ediyorlar, bazıları yılanların kendilerine saldırdığını söylüyordu. O dönem 11 yaşında olan Charles Granjhon evinden çıkıp büyük annesini boğmaya çalışıyor, bir işçi olan Gabriel Validire ise kendisinin öldüğünü iddia ediyordu. Validire'ye göre hem kendisinin hem de arkadaşının kafası bakırdan yapılmıştı ve karınlarını yılanlar yemişti.

Bir başka kadın ise kaplanların kendisini yediğini iddia ediyordu. Köy tam bir tımarhaneye dönmüştü. Yaşanan bu akıl almaz olaylar artınca yetkililer ve doktorlar olayı araştırmaya başladılar. 250'den fazla kişi takip altına alındı ve 50 kişi kontrol edilemediğinden akıl hastanesine yatırıldı.
Akıl hastanesine yatırılanlar orada da boş durmadı, kalbinin yerinden çıktığını iddia edip yerine koyulmasını talep edenler bile vardı.

Hatta olaylardan 8 gün sonra akıl hastanesindeki bir kadın çığlıklarla kendisini 2. kattan aşağı attı ve düştükren sonra koşmaya başladı. Kendisinin bir uçak olduğunu iddia ediyordu.

Olay neticesinde 50 kişi akıl hastası oldu, 7 kişi ise öldü. Olayın sorumlusu olarak ise fırıncı Roch Briand gösteriliyordu. Herşey o lanetli ekmeklerden sonra ortaya çıkmıştı.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki fırıncı ekmeklerin arasına LSD'nin ana maddesi olan ergot mantarını karıştırmıştı. Bilindiği üzere LSD dünyadaki en güçlü halüsinojen etkenidir.

0