19.09.2019 12:32

Hızlı İlk Yardım İpuçları

İlk yardımın temel gerçeklerini bilmek, kendiniz de dahil olmak üzere hayat kurtarmanıza yardımcı olabilir. Kendinizi acil bir durumun ortasında bulduğunuzda, bir durumu nasıl değerlendireceğinizi, yardım etmek için neler yapabileceğinizi ve hatta neyin yardımcı olup neyin olmadığını arasındaki farkı bilmek en iyisidir.

1. Yaralar

Ne zaman bir yara ile uğraşıyorsanız, daima kalbinizin seviyesinin üstüne çıkarmaya çalışmalısınız . Bu, şişliği yatıştırır ve sıvının bölgeden uzaklaşmasına yardımcı olur. Yaranız kalçanızdaysa, uzanıp yastığınızla kaldırın. Yarayı kalp seviyesinde ya da mümkün olduğunca yakın tutmaya çalışın.

2. Birinci derece yanıklar

Yüzeysel yanıklar olarak da bilinen birinci derece yanıklar yalnızca cildinizin üst katmanını etkiler. Acı verici olsalar da, ciddi değiller. Onları tedavi etmek için yarayı ılık suyla yıkayın . Buzlu suda bekletmek acıyı alsada, aslında daha fazla doku hasarına neden olabilir. Yanmayı temizledikten sonra, bir buz torbası veya soğuk kompres uygulayın . Tereyağı veya gres kullanılması eski bir halk ilacıdır, ancak yaranın daha fazla zarar görmesine neden olabilir, çünkü ısı salınımını yavaşlatır. Su ve kabartma tozu karıştırılarak yapılan bir macun ayrıca ısının yanıktan uzaklaştırılmasına yardımcı olabilir.

3. Kalp krizi

Kalp krizi söz konusu olduğunda, erken müdahale hasarı sınırlamaya yardımcı olur. Aspirin çiğnemek yardımcı olabilir, çünkü kan pıhtılaşmasına neden olan kan trombositlerini inhibe eder, bu da atardamarlarınızı engeller. Aspirin alırken küçük dozları almak ve yutmak veya suyla almak yerine hapı çiğnemek önemlidir, çünkü bu daha hızlı çalışmasına yardımcı olacaktır. Acil servislerle en kısa sürede iletişime geçin.

4. Arı sokmaları

Arının iğnesini mümkün olan en kısa sürede çıkarmaya çalışmalısınız, kaşımayın, cımbızla çıkarın. Bir arı sokması sonucu, bölgeye diğer arıların ilgisini çeken ve sizi savunmadan çıkaracak bir koku verir. Arının iğnesi çıkarıldıktan ve alanı terk ettikten sonra yarayı yıkayın ve soğuk bir kompres uygulayın. Alerjiniz varsa, bir otoenjektör veya EpiPen'i elinizde bulundurmaya çalışın ve mümkün olan en kısa sürede acil servislere başvurun.

5. Kırıklar

Bir uzvu cebire ve dolgu kullanılarak stabilize ve hareketsiz tutmanız gerekmektedir. Önemli olan aynı pozisyonda tutmak. Kırılma basit bir çıkık veya burkulma olabilirken, yaralanmanın daha ciddi olmadığından emin olmak veya daha fazla yaralanmaya neden olmaktan kaçınmak için her zaman tıbbi tedavi almalısınız.

6. Göz yaralanmaları

Yaralanınca, genellikle yapman gereken ilk şey yarayı temizlemek. Ancak, gözünüzü incittiğinizde yapılacak en önemli şey gözünüzü örtmek ve sonra yardım almaktır. Gözünüzü kendiniz temizlemeye çalışarak, kendinizi daha da fazla tehlikeye atabilir, muhtemelen kalıcı hasara neden olabilirsiniz. Bu kuralın ana istisnası kimyasallar gözünüze geldiğinde, bu durumda derhal suyla yıkamalısınız.

7. Kıymıklar

Kıymıklar mikroplarla doludur ve açık cildi kolayca enfekte edebilir, bu yüzden onlarla çalışırken daima steril kalmayı unutmayın. Cildinize tamamen gömülmüş bir kıymık varsa, önce alanı antiseptik ile temizlemeli, sonra kıymığı kaynamış su ile sterilize edilmiş bir iğne ile yerinden çıkarmalısınız. Yerinden çıktıktan sonra, cımbız ile çıkarabilirsiniz. Daha sonra bölgeyi sabun ve suyla yıkayın.

8. Yılan ısırıkları

Televizyon şovlarında ve filmlerde, birileri zehirli bir yılan tarafından ısırıldığında, ilk tepkisi zehiri emmektir. Gerçekçi olarak, zehir zaten kurbanın kan akışına girmiştir, bu yüzden bu aslında yardımcı olmaz. Bir yılan ısırığı aldığınızda, en önemli şey rahatlamaktır . Zehirin yayılmasını yavaşlatmak için kalp atış hızınızı düşük tutmanız gerekir. Benzer şekilde, ağrı kesicilerin alınması kanı gerçekten inceltebilir ve zehiri daha hızlı çalıştırabilir. Uygun bir panzehir elde etmek için derhal tıbbi servisle iletişime geçin; Yardım almak için hareket etmeniz gerekiyorsa, sakin kalmak için koşmadığınızdan, yürümediğinizden emin olun. Yapabiliyorsanız, bakteri ve parazitlerle savaşmaya ve bölgeyi sarmaya yardımcı olabileceğinden yaraya hindistan cevizi yağı uygulayın .

9. Denizanası sokmaları

Hiçbir şey denizanası sokması gibi sahilde güzel bir günü mahvedemez . Yarayı tuzlu suyla durulamayı deneyebilirsiniz. Ayrıca, sıcak su, sirke ile durulayabilir veya bir kabartma tozu ve suyla yarayı kaplayabilirsiniz. Aktif kömür , denizanası zehirini çıkarmaya da yardımcı olabilir. Denizanası sokmalarını tedavi etmek için idrarın kullanılabildiği popüler şehir efsanesini duymuş olabilirsiniz. Gerçekçi olarak, idrar genellikle zehiri önlemek için yeterli aside sahip değildir. İdrarın ağrıyı azaltabileceği iddiaları olsa da, sıcak su da aynı derecede etkilidir.

10. Yara izleri

Yaralandığınızda, kötü bir yara izi kalmasından endişe duyabilirsiniz, ancak bir iz oluşmasını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler vardır. Kabartma tozu , bir yara izi oluşmasını önleyen, sertleşmiş bir kabuğu giderebilen ve hatta enfeksiyonu önleyebilen dezenfektan özelliklere sahiptir. Kabartma tozlu yara tedavi ederken, yaranın açık havaya maruz kalmasına izin vermek de önemlidir. Ek olarak, kabartma tozu ayrıca bir antiseptik oluşturmak için suyla karıştırılabilir.

11. Engelli solunum

Birisi nefes almayı bıraktıysa, hava yollarında genellikle bir miktar tıkanıklık vardır. Kişiyi sırt üstü çevirin, ağzını kontrol edin ve nefes almayı engelleyebilecek her şeyi, sıvıları bile kaldırın. Hava yolunu açmak için, başınızı yana yatırın ve çenenizi kaldırın, elinizi başın üstüne veya alnın yanına yerleştirin. Alternatif olarak, ağzınızı açmak için parmaklarınızı çenenin altına yerleştirerek ve alt çeneyi, boynu hareket ettirmeden bastırarak “çene itme” adı verilen işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu, dili hava yolundan kaldırır ve hava tıkanıklığını azaltmaya yardımcı olur. Bundan sonra, hava yolları açılıncaya kadar baş yatırın.

Bandajları çıkarmak için ipuçları

İlk yardım sadece ilk yaralandığınızda değil, aynı zamanda iyileşme sürecinde de önemlidir. Özellikle güvenli olması için, bölgeyi bebek yağı, alkol ve hatta ılık suyla ovarak yapışkanı çözmeyi deneyin . Bölgeyi buz küpleriyle de dondurabilirsiniz. Sadece koparma eğilimine rağmen, yaranın yavaşça çıkarılması da önemlidir, çünkü aksi takdirde bir kabuğu koparma veya hatta bir kesimi yeniden açma riski vardır.

Siz veya tanıdığınız biri zarar gördüğünde kullandığınız basit ilk yardım önerileri nelerdir? Yorumlarda bizimle paylaşın!

0
luvia frigs paylaştı

Okçular Vakfı'na 1.2 milyon, seçimden önce gider ayak son şakasını yapmış belediye, bu kadar yardıma muhtaç insan varken bu yapılacak iş mi, haram zıkkım olsun.

0
18.09.2019 14:19

Hidrojel

Hidrojeller, sıcaklık veya asitlik gibi fiziksel veya kimyasal uyaranlara cevap olarak çözeltiden jele geri dönüşümlü olarak geçiş yapan üç boyutlu polimer ağlarıdır. Bu polimer matrisleri, küçük moleküller gibi sıvıyı kaplayabilir veya doku mühendisliği uygulamaları için yapısal iskele sağlayabilir. Protein hidrojelleri sentetik olanlardan daha biyo-uyumludur ve potansiyel olarak toksik kimyasal çapraz bağlayıcılar gerektirmez.

#Bilim

1
31.08.2019 12:50

Krep problemini çözme

Bir bardak şarabı saat yönünde çevirirseniz, içindeki şarap da saat yönünde dönecektir. Ancak, yaban mersinli krep yapıyorsanız ve tavayı saat yönünde çeviriyorsanız, krep saat yönünün tersine dönecektir. İnanmıyorsanız deneyiniz.

Aynı şey bir bardak boncukla da olur . Birkaç saat, cam saat yönünde döndürüldüğünde saat yönünde dönecektir. Bununla birlikte, saat yönünde çevrildiğinde camdaki birçok boncuk saatin tersi yönde dönecektir.

Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Uygulamalı Fizik yüksek lisans öğrencisi olan Lisa Lee, "Bu gerçekten şaşırtıcı bir davranış, çünkü şarap ve kreplerin aksine, bunlar tamamen aynı nesnelerdir,"

Araştırma ekibinin geri kalanı, parçacık koleksiyonlarının neden böyle davrandığını fiziksel olarak anlamaya başladı. Görünüşe göre, hepsi sürtünme ile ilgili.

Bir boncuk grubu, tanecikli ortam , kum, kar veya bir kavanoz küp gibi bir makroskopik parçacık koleksiyonu olarak bilinen bir malzeme sınıfının parçasıdır .

Krep zıt yönde dönerken şarabın saat yönünde döndürüldüğü zaman saat yönünde dönmesinin sebebi şarabın düşük sürtünme altındaki zerrecikli ortama benzer bir sıvı olması, kreplerin ise yüksek sürtünme altındaki zerrecikli ortama benzer bir katı olmasıdır. Bir zaman gözleme tava girdap gibi döndürülür gözleme kenarları tava kenarlarını yakalamak ve ters yönde lezzetli kahvaltı yiyecekleri dönecektir.

"Makroskopik parçacıkların koleksiyonları çok ilginç çünkü koşullarına bağlı olarak sıvı ya da katı gibi davranabiliyorlar" dedi. "Bir kum saatinde kum, örneğin bir sıvı gibi akar, ancak bir plajdaki kum, ağırlığınızı destekleyen bir katı gibi davranır."

Bu nesnelerin sıvıdan katı duruma nasıl geçişleri on yıllardır açık bir sorudur.

Lee ve araştırma ekibi, küçük boncuk gruplarının daha büyük boncuk gruplarına göre daha düşük etkili sürtünme olduğunu ve sıvıdan katıya geçişte bulunduğunu tespit etti.

Lee, “Bir yönde yuvarlanan bir parçacık çok az sürtünme ile karşı karşıya kalıyor” dedi. "Ancak aynı yönde yuvarlanan, hepsi birbiriyle temas halinde olan birçok parçacık, sürtünme yaşayarak grubun katılaşmasına ve davranışını değiştirmesine neden oldu."

Krepler gibi, bu katı dönen parçacık grubu, kablarının kenarlarından tutulur ve ters yönde dönmeye başlar.

Bir bilgisayar simülasyonu kullanan Lee, ortak yazarlar John Paul Ryan ve Miranda Holmes-Cerfon ile birlikte, tüm sürtünme ortadan kalktığında partiküllerin katılaşmadığını, kaç tane olursa olsun, hiçbir zaman katılaşmadığını gösterdi. Parçacıklar pürüzlüyse, sıvıdan katıya daha hızlı geçtiler.

SEAS Uygulamalı Fizik Doçenti ve araştırmanın kıdemli yazarı Shmuel Rubinstein "Bu deney, bireysel öğelerin yerel etkileşimlerinden ortaya çıkan sistem boyutundaki davranışların ilginç bir örneğidir." Dedi. "Tutarlı dolaşımın ortaya çıkışı, örneğin 2 boyutlu türbülans ya da aktif iplikçiler söz konusu olduğunda son zamanlarda çok ilgi çeken bir konu. Benzer fiziğin önemsizce bir yemek ve bir avuç misket ile elde edilebilmesi harika."

0
luvia frigs paylaştı

Nasıl istersek öyle yönetiliriz. Kimseye değil, asıl bize #haramolsun

0
luvia frigs paylaştı

Süngülerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden sonra, kültür, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler kazanmaya devam edeceğiz. #zaferbayrami

0
28.08.2019 19:24

Albino

Albino ya da albinizm, soydan geçen bir metabolizma hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyanlara albinizm ya da albino denir. Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan albinoluk renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.

0
28.08.2019 13:25

Mesleklere göre yalanlar

Ayakkabıcı: Giydikçe açılır.
Emlakçı: Merkeze 10 dk.
Öğretmen: Zeki ama çalışmıyor.
Esnaf: Bana gelişi bu.
Galerici: Dosta gider.
Memur: Sistem gitti.
Siyasetçi: Kandırıldık.

4
luvia frigs paylaştı

Kendisini pazarlamaya çalışan kocasını öldüren Çilem Doğanın tarihi savunması ; .
" Erkekler takım elbise giyip önüne bakınca cezası iniyor, benim takımım, kravatım yok, annem apar topar bu tişörtü bulabilmiş. Bir de ne yalan söyleyeyim hayatta kalmış olmanın saklayamadığım bir sevinci var içimde. Şu adliye koridorlarında yüzüm mor şekilde çok dolaştım koruma kararları için. Başka bir seçeneğim kalmamıştı. O ölmese ben ölecektim. O size beni pazarlamaya karar verdiğini söylemeyecekti başka adamların koynuna beni sokma planlarını anlatmayacaktı benim patlıcan fazla pişti diye perdeler azıcık kirlendi diye masada kırıntı kaldı diye yediğim dayakları söylemeyecekti. Kaç kere hastanelik olduğumdan bahsetmeyecekti. Çay bahçesinde çekilmiş bir fotoğrafım var. Biraz yan gülmüşüm. Belki de o fotoğrafı gösterip namussuz karılar gibi çıkmış filan diyecekti. Karısını başka adamlara satan o değilmiş gibi “namusumu temizledim” diyecekti. Siz onu 3-5 yılla yargılayıp namusu kirlendi diye mazur görüp yandan gülüşümü tahrik sayıp bir de üzülecektiniz adama. Oysa namus benimdir Hakim Bey, bir kağıda imza attık diye kimselere bırakmam."

#EmineBulut

0
luvia frigs paylaştı

Güneş battıktan sonra yürürken daha rahat hissetmek yada sağında, solunda, arkanda yürüyen varsa gelebilecek tehditi azaltmak için telefonla konuşmak yada konuşuyormuş gibi yapmaktır.

#TürkiyedeKadınOlmak

0