Ergot mantarı

0 26.08.2019 11:02

Çavdar mahmuzu, Clavicipitaceae familyasından çavdar ve benzeri tahıllarda parazit olarak yaşayan bir mantar türü. 1800'lerin ortalarına kadar çavdar'ın normal bir parçası olduğu düşünülmüştür. En çok çavdarda görülse de diğer tahıllara da yerleşebilir. Koyu mor renkli ve birkaç santim uzunluğundadır.

Bilimsel adı: Claviceps purpurea
Takson Basamağı: Tür
Üst sınıf: Claviceps

Başlıca ergot mantarı, çeşitli çim türlerinde sklerotia üreten Claviceps'tir ve C. purpurea en yaygın olarak bulunan türdür. Ancak, C. fusiformis inci darı içinde ergot üretmiştir. C. paspali , Dallis otu zehirlenmelerindeki problemlerle ilişkilendirilmiştir. Ergot sorgumda ortaya çıkar ve Sphacelia sorghi organizmasından kaynaklanır . Diğer mantarlar da ergot alkaloit üretme kabiliyetine sahipken, bunlar tahılda ergot üreticisi olan başlıca türlerdir.

28.08.2019 12:11

Lsd (asit) bu mantarın alkaloit maddesi ile üretiliyor. Lsd kullanan biri ortalama 12 saat etki edebiliyor. Ayrıda kullanan kişiye halisunasyon gösterebilir. Lsd maddesinin ülkemizde kullanımı, ve üretimi yasaktır.

30.08.2019 16:20

Her şeyin anahtarı doğada gizli. Dünyayı henüz yok etmez isek, bir çok bilgiyede vakıf olabileceğiz. Ergot mantarındaki alkaloitleri kullanarak lsd gibi bir uyarıcı yapıyorsak. Bilim el verdiği sürece aradığımız bir çok cevaba ulaşabiliriz.