Diyet

0 09.10.2019 16:25

Beslenmede diyet , bir kişi veya başka bir organizma tarafından tüketilen gıdanın toplamıdır. Diyet sözcüğü sağlık ya da kilo yönetimi sebeplerinden dolayı özel beslenme alımının kullanımını ifade eder (ikisi genellikle ilişkilidir). İnsanlar omnivorlar olmasına rağmen, her kültür ve her insan bazı yiyecek tercihlerini veya bazı yiyecek tabularını tutar. Bu kişisel zevkler veya etik nedenlerden dolayı olabilir. Bireysel diyet seçenekleri az çok sağlıklı olabilir.

Tam beslenme, vitaminlerin , minerallerin , proteinden esansiyel amino asitlerin ve yağ içeren gıdalardan esansiyel yağ asitlerinin, ayrıca karbonhidrat, protein ve yağ formundaki besin enerjisinin alımını ve emilimini gerektirir. Diyet alışkanlıkları ve seçimler yaşam kalitesi , sağlık ve uzun ömür açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Dini ve kültürel diyet seçenekleri

Bazı kültür ve dinlerin, diyetlerinde hangi yiyeceklerin kabul edilebilir olduğuna ilişkin kısıtlamaları vardır. Örneğin, yalnızca Kosher yemeklerine Yahudilik , Helal yiyecekler ise İslam tarafından izin verilir. Budistler genel olarak vejeteryanlar olmasına rağmen, uygulama çeşitlilik gösterir ve mezheplere bağlı olarak et yemeye izin verilebilir. Hinduizm'de vejeteryanlık idealdir. Jainler kesinlikle vejeteryandır ve kök tüketimine izin verilmez.

Diyet seçenekleri
Birçok insan, sağlık nedenlerinden, ahlakı çevreleyen meselelerden veya çevreye olan kişisel etkilerini azaltmak için, bazı diyetlerin olduğu gibi bazı genel varsayımlara rağmen, gıdalardan hayvansal kaynaklardan farklı derecelerde (örneğin esneklikçilik , pestaristizm , vejeteryanlık , veganizm ) vazgeçmeyi seçmektedir. düşük etkilerin yanlış olduğu bilinmektedir. Ham gıdacılık bir başka çağdaş eğilimdir. Bu diyetler normal beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için multivitamin takviyesi gerektirebilir.

Kilo yönetimi

Kilo kaybı veya kilo alımı için belirli bir diyet seçilebilir. Bir deneğin diyet alımını değiştirmek veya “diyet yapmak”, enerji dengesini değiştirebilir ve vücut tarafından depolanan yağ miktarını artırabilir veya azaltabilir. Bazı yiyecekler, belirli bir diyetin gereksinimlerine uygunluk için özel olarak tavsiye edilir veya hatta değiştirilir. Bu diyetler genellikle egzersizle birlikte önerilir. Belirli kilo kaybı programları sağlığa zararlı olabilir, diğerleri faydalı olabilir ve bu nedenle sağlıklı diyetler olarak da kullanılabilir. İkisi sağlıklı kilo yönetimini teşvik ettiği için "sağlıklı beslenme" ve "kilo yönetimi için diyet" terimleri sık sık ilişkilidir. Sağlıklı bir diyete sahip olmak sağlık sorunlarını önlemenin bir yoludur ve vücuda vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin doğru dengesini sağlar.

Yeme bozuklukları

Bir beslenme bozukluğu normal gıda tüketimine müdahale eden zihinsel bir hastalıktır. Yetersiz veya aşırı beslenmeyi içerebilecek anormal yeme alışkanlıkları ile tanımlanır.

Sağlık

Sağlıklı bir diyet, optimal sağlığı iyileştirebilir veya devam ettirebilir. Gelişmiş ülkelerde , refah sınırsız kalorik alımını ve muhtemelen uygun olmayan gıda seçimlerini mümkün kılar.

Sağlık kurumları, enerji yoğun yiyecek ve şekerli içecek tüketimini sınırlandırarak, bitki bazlı yiyecekleri yiyerek, kırmızı ve işlenmiş et tüketimini sınırlayarak ve alkol alımını sınırlayarak insanların normal kilonun korunmasını tavsiye etmektedir.

#diyet

09.10.2019 16:27

Yaralanan veya öldürülen bir kimse için suçlunun ödemek zorunda olduğu para veya mal