Çin'de çevre kirliliğin azalması

0 16.09.2019 15:07

Yıllardır Çin'deki kirlilik, ekonomik büyümeye paralel olmuştur. Ancak, Science Advances dergisinde yayınlanan yeni bir uluslararası araştırma çalışmasına göre, bu bağlantı son yıllarda zayıfladı .

Çalışma, Göteborg Üniversitesi'nde fiziksel meteoroloji profesörü ve BM İklim Değişikliği Hükümetlerarası Paneli (IPCC) Koordinatör Baş Yazarı olan Deliang Chen de dahil olmak üzere beş ülkeden uluslararası bir araştırma ekibi tarafından yürütülmüştür.

Chen, “Araştırmamız, son on yılda Çin’de artan çevre bilinci ve yatırımlarının sonuç verdiğini gösteriyor” dedi.

1970'lerin sonunda Çin'in ekonomisi genişlemeye başladı ve genişleme takip eden on yıllar boyunca hızlandı. Çevre kirliliği ekonomik büyümeye ayak uydurdu.

Chen, "Ancak verilerimizin analizi, 1995 yılında başlayan Çin için bu ilişkinin zayıfladığını gösteriyor." Dedi.

Araştırmacılar , 1977-2017 döneminde Çin’de ekonomik büyüme, çevresel koşullar , bölgesel farklılıklar, kentsel ve kırsal alanlar arasındaki boşluk , sosyal eşitsizlik, okyanus üzerindeki toprak temelli etkiler, eğitimde eşitlik, sağlık ve yaşam standartları konularında istatistik okudu. . Araştırma sonuçları, büyük miktarda "büyük veri" ye dayanıyor.

“Çalışmamızda BM'nin 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefine (SDG) dayanan tüm alanlardaki verilere baktık. Araştırmacılar olarak normalde kendi verilerimize bakma eğilimindeyiz, ancak bu çalışmada pek çok kişiden var olan verileri kullandık. farklı kaynaklar. "

İlerlemelere rağmen büyük zorluklar devam ediyor

Çalışma, Çin'de bir bütün olarak çevre kirliliğinin azalmaya başladığını, ancak sera gazı emisyonlarının artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Çalışma aynı zamanda Çin'in son 40 yılda 17 SDG'nin 12'sinde geliştiğini gösterirken, diğer beşinde halen büyük sorunlar yaşandığını gösteriyor.

“Çin’in ekonomik büyümesi büyük bir fedakarlık göstermedi ve çevre ve iklim için olumsuz sonuçlarla geldi. gaz emisyonları ve gelir eşitsizliği.

Birçoğu ekonomik gelişme ve kirliliğin el ele gitmesi gerektiğine inanıyor. Ancak çalışmamız, bu bağlantının Çin'de son yıllarda zayıfladığını göstermektedir. Ve biraz daha umutlu bir görüntü sağlıyor. Bu umut ve Çin'de öğrenilen dersler, geliştirilmesi gereken diğer ülkeler için ilginç olabilir. ”

Büyük veri, dijital olarak depolanan bilgileri o kadar büyük (genellikle terabayt ve petabayt), geleneksel veri tabanı yöntemleriyle işlemek zor olur.

16.09.2019 15:09

Dünyanın sonunu Çin yada Amerika getirecek