Yeni giyilebilir sistemler sağlayabilen biyolojik olarak uyumlu bir manyetik cilt

0 30.08.2019 15:59

Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar son zamanlarda, uygulandığı tüm yüzeylere kalıcı manyetik özellikler ekleyen esnek ve algılanamaz bir manyetik cilt geliştirdi. Wiley'nin Advanced Materials Technologies dergisinde yayınlanan bir makalede sunulan bu yapay cilt, çok sayıda ilginç uygulamaya sahip olabilir. Örneğin, engelli insanlara yardım etmek, biyomedikal profesyonellerin hastalarının yaşamsal belirtilerini izlemelerine yardımcı olmak ve yeni tüketici teknolojisinin önünü açmak için daha etkili araçların geliştirilmesini sağlayabilir.

TechXplore’a, araştırmayı yapan araştırmacılardan biri olan Adbullah Almansouri “Yapay ciltler duyularımızı veya yeteneklerimizi genişletmekle ilgili” dedi. "Ancak, geliştirmelerindeki büyük zorluk, aşınmayacak ve rahat giyilmeleri gerektiğidir. Gerilebilir elektronik, batarya, yüzey, anten, sensör, kablo vb. Tüm bu hassas bileşenleri cildin içinden çıkarmaya ve onları rahat bir yakın bölgeye yerleştirmeye karar verdim (yani gözlüklerin içinde veya bir kumaşın içine gizlenmiş olarak).

Suni deri Prof. Jürgen Kosel gözetiminde geliştirilen, manyetik ince ve son derece esnektir. Bir insan kullanıcı tarafından giyildiğinde, yakındaki bir manyetik sensör tarafından kolayca izlenebilir. Örneğin, bir kullanıcı göz kapağına takarsa, göz hareketlerinin izlenmesine izin verir ; parmaklara takıldığında, kişinin fizyolojik tepkilerini izlemeye veya hatta düğmelere dokunmadan kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Almansouri, "Geliştirdiğimiz manyetik cilt ultra esnek, giyilebilir bir manyetik malzemeden yapılmıştır," dedi. “Eşsiz avantajı, cildin kendisinde herhangi bir elektronik aksama ihtiyacını ortadan kaldırması, böylece kablolardan, çip üzerindeki akülerden, antenlerden vb. Kaynaklanan karmaşıklığı azaltmasıdır. Manyetik cilt, izleme gibi nispeten karmaşık uygulamalar gerçekleştirmek için kullanılabilir. fizyolojik hareketler (yani, göz kapağının üzerindeki manyetik cildi göze takarak göz hareketini izleme) veya temassız kullanıcı-makine arayüzleri ve cihaz kontrolü. "

Yeni giyilebilir sistemler sağlayabilen biyolojik olarak uyumlu bir manyetik cilt

Mevcut yapay kaplamaların çoğu ek elektronik bileşenler gerektirir ve ayrıntılı mikro üretim süreçleri içerir. Buna karşılık, araştırmacılar tarafından geliştirilen manyetik derinin montajı kolaydır, çünkü bir elastomer matrisin manyetik toz ile karıştırılması ve daha sonra bu karışımın oda sıcaklığında kurutulmasıyla yapılır.

Bu basit ve etkili imalat işlemi tamamlandığında, malzeme, amaçlanan uygulamasına göre özel bir prosedür izlenerek elektro veya daimi mıknatıslarla mıknatıslanır. Sistem daha sonra basit ve kullanıma hazır bir manyetik sensör entegre edilerek sonlandırılır .

Almansouri, "Manyetik cildin diğer bir özelliği, herhangi bir şekilde veya renkte üretilebilmesi, yani en sevdiğiniz Emoji, bir şirket veya araştırma ekibinin logosu vb.

Almansouri ve meslektaşları tarafından geliştirilen yapay cilt hafiftir, ancak 360 mT'ye kadar mıknatıslanma sağlar. Basit tasarım ve üretim süreci sayesinde, elektronik, pil ve diğer bileşenlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Herhangi bir kablo veya diğer entegre donanım gerektirmediğinden, malzemenin uygulanması ve kullanımı çok kolaydır. Araştırmacılara göre, sadece birkaç dakikalık temel eğitim, herhangi bir kullanıcının, teknoloji hakkında temel bilgiye sahip birisinin bile, kendi yapay cilt projesini başlatmasına izin vermelidir.

Almansouri, "Manyetik cildimizin, birçok yaşamın kalitesini artırabilecek pratik çözümler gerçekleştirmeye yardımcı olacağını umuyoruz" dedi. "Yaptığımız bir kullanıcı araştırması, manyetik cildin rahatça giyilebileceğini doğruladı ve bu, göz hareketi gibi hassas ölçümler için kapıyı açıyor."

Biyouyumlu ve algılanamayan malzeme, hem fizyolojik tepkileri izlemek hem de uzaktan hareket kontrolü için çok çeşitli kullanışlı ve yenilikçi araçların geliştirilmesini sağlar. En etkili uygulamalarından biri, engelli insanlara yardım etmek için yeni teknolojilerin entegrasyonu olacaktır. Örneğin, manyetik derinin akıllı ev uygulamalarıyla birleştirilmesi, fiziksel olarak engelli bireylerin uzaktan harekete geçmelerini (örneğin, ışıkları açmayı, çamaşır makinesini açmayı vb.) Sağlayacaktır.

Prof. Kosel, " Bu algılanamayan manyetik cildin yaşam kalitemizi iyileştirme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz ." Dedi. "Örneğin, uyku laboratuvarlarını ilgilendiren uyku kalitesini ve göz hareketini izlemek veya göz hastalıkları, sanal gerçeklik için manyetik eller ve artırılmış gerçeklik uygulamaları, temassız anahtarlama için manyetik eldivenler izlemek için konforlu yöntemlerin geliştirilmesini sağlayabilir steril ortamlarda kontrol ve biyomedikal uygulamalardaki hayati belirtileri takip etmek. "