Toprakta parçalanan saksı

0 03.08.2019 19:39

Materyali geliştiren Doğa Koruma Örgütü’nün CEO’su olan Tony Bova, materyal hakkında “Biyolojik olarak parçalanabilen plastikler geliştiriyoruz, bu sayede topraktaki veya gübredeki farklı mikroorganizmalar onları yiyecek gibi tüketebilecek.” açıklamasında bulundu.

Bu biyoplastik kaplar, kağıt endüstrisinde bir atık ürün olan “lignin”den üretiliyor. Geçmişte kağıt fabrikaları, enerji üretmek için lignin materyalini yakarlardı. Ancak diğer enerjilerin maliyetleri ve kağıt satışları düştükçe, sanayi malzemeyi kullanmanın başka yollarını da düşünmeye başladı.
Aynı zamanda Tennessee Üniversitesi'nde bir laboratuvarda doktora araştırmacısı olarak da çalışan Bova, “Lignin bir polimer. Plastikle oldukça benzer bir malzeme, tek farkı ise ağaçtan elde edilmesi ve doğal oluşu.” diyor.
Şirket, ayrıca plastiğin ötesinde daha fazla ürün geliştirmeyi planlıyor. Bu konuda Bova, “Atık alan ve onu değerli bir şeye dönüştüren yeni teknolojiler geliştirmeye devam etmek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.
Yakın tarihli bir üretim denemesinde birkaç yüz kilo malzeme üretildi ve yakında sera yetiştiricileri ile birlikte bir pilot başlatılacak. Umarız bu malzeme, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ile mücadelede önemli bir adım olur.
Kaynak :

https://www.fastcompany.com/…/you-can-just-plant-this-biode…