Şirinler

0 29.05.2019 22:58

Küçük mavi yaratıkların komunal hayat sürmesini anlatan, baş kötü karakteri olan Gargamel tarafından sürekli taciz edilip yenilmeye yada altına dönüştürülme denemeleri ile şirinleri darlanmasını konu alan ve komünist düşünceleri empoze etmekle suçlanmış çizgifilm.

29.05.2019 23:00

Son derece tatlı ve sevimli mavi yaratıklar

13.08.2019 12:27

"Şirinler" yıllardır Komünizm propagandası yapmakla suçlanmış ve Amerika'da bir dönem gösterimi yasaklanmıştır.
Bunun nedeni; para olmadan komünal bir yaşam sürmeleri, Şirin babanın Karl Marx'a benzemesi ve kızıl şapka giymesidir.

Şirinler köyünde herkes kendi işini yapar ve herkes aynı kıyafeti giyer.
Çizgi filmdeki Şirinlerin düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Altın ve para düşkünüdür (kapitalizm) ve onları yeme (misyonerlik) gibi pek çok gizli unsur bulundurduğu iddia edilmiştir.

Şirinler çizgi filminin yaratıcısı Peyo bir sosyalisttir. Peyo, yaptığı çizgi filmle bir mesaj vermek ve emperyalist Amerika'ya karşı bu yolla propaganda yapmak istemiştir.

Şirinler köyünde hiç ibadethane bulunmaz. Kural ve kutsal yoktur. Para kullanılmaz ama herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir. Tembel şirin bile hiç bir iş yapmadığı halde bütün şirinlerle aynı standartlarda yaşamaktadır. (Tembellik hakkı)

Şirin çileği tarlaları sadece bir şirine ait değildir. Bütün şirinler bu tarlada hak sahibidir. Gargamel'in kedisi Azman ise (orjinalindeki adı Azrail'dir) ABD'nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder.

Ayrıca şirinlerin İngilizce yazılımı "SMURF''tur, bu da "Socialist Men Under Red Flag" yani, kızıl bayrak altında yaşayan adamlar anlamına gelir..