İnsan beyninde gerçek zamanlı konuşma ve yorumlama mekanizmaları

0 01.10.2019 12:11

Bilim adamları, konuşulan dili bu kadar hızlı bir şekilde nasıl anlayabildiğimizi anlamak için bir adım daha yaklaştı ve bu, beyinde çok büyük ve karmaşık bir dizi hesaplama içeriyor.

Bugün PNAS dergisinde yayınlanan bir araştırmada, Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar kelimelerin anlamlarının yeni hesaplamalı modellerini geliştirdiler ve bunları doğrudan gönüllülerdeki gerçek zamanlı beyin aktivitelerine karşı test ettiler .

“Etrafındaki diğer kelimelere bağlı olarak kelimeleri bağlam içine sokma kabiliyetimiz acil bir süreçtir ve şimdiye kadar bildiğimiz en iyi bilgisayar sayesinde: kafamızdaki beyin. Henüz tam olarak başaramadığımız bir şey. Bilgisayarlarda kopyalanıyor çünkü hala çok az anlaşılıyor, "dedi. Çalışmayı yürüten Cambridge Üniversitesi, Konuşma, Dil ve Beyin Merkezi Direktörü Lorraine Tyler.

Konuşmayı anlamanın merkezinde, “semantik kompozisyon” olarak bilinen, beynin kelimelerin anlamlarını duyuldukları gibi bir cümle içinde birleştirdiği , daha önce söylenenler bağlamında anlam ifade ettiği süreçlerdir. Bu yeni çalışma, bunu mümkün kılan beynin içinde gerçekleşen ayrıntılı gerçek zamanlı süreçleri ortaya koydu.

"Yaşlı adam elmayı yedi" deyip gönüllülerin beyinlerinin nasıl tepki verdiğini izleyerek araştırmacılar beyindeki kritik dil bölgeleri arasındaki dinamik bilgi akışını izleyebiliyorlardı.

'Yemek' kelimesi duyulurken, beyindeki cümle içindeki bir sonraki kelimeyi nasıl yorumlayacağına dair kısıtlamalar koymaya zorlar: 'yemek' yemekle ilgili bir şey olabilir. Çalışma, bu kısıtlamaların cümle içindeki bir sonraki kelimenin anlamının nasıl anlaşıldığını doğrudan etkiliyor , konuşulan dilin bu temel özelliğini vurgulayan sinirsel mekanizmaları ortaya çıkarıyor - sözcük dizilerini anlamlı ifadelerle bir araya getirme yeteneğimizi, konuşma olarak milisaniyeden milisaniye duyuldu.