#novelgünleri ile alakalı kullanıcı görüşleri
29.05.2019 18:48

Novel Gunleri

#NovelGünleri

Nedir bu Çin Web Romanları?

Öncelikle selamlar. Yeni bir fantastik akımından bahsetmek istiyorum. Konumuz Çin fantastik romanları ve ilgi çekici bir alan bizi bekliyor.

2006-2007 zamanlarında Çin'de başlayan akımlar, ilk olarak fantastik serilerden sebep ortaya çıkmamıştır. Daha çok insanlar, şu anda ülkemizde olduğu gibi romantizm ağırlıklı kitaplar okumaktaydı. Çin geçmişinde yer alan ve dövüş sanatlarını konu alan Wuxia türüyse güncelin arkasında kalmış, insanların ilgisini çekmemeye başlamıştı.

İşte tam olarak bu zamanlarda, ortaya çıkan iki yeni tür Web Roman dünyasını baştan aşağıya değiştirmeyi başardı.

Xianxia-Xuanhuan.

Kelime anlamıyla Xuanhuan Kahraman anlamına gelmektedir. Buna örnek vermek gerekirse Saf Kanın İlahi Tahtı ve Yüce İblis Hükümdarı gibi kitaplardan bahsedebiliriz. Xuanhuan türü, Çin'in wuxia dövüş sanatlarıyla batı fantastiğini birleştiren bir türdür. Genelde zayıf bir ana karakterle başlayan bu serilerde ana odak güçlenerek, vahşi dünyada hayatta kalmaya çalışmaktır. Şüphesiz ki bu romanların dünyaları gerek Yüzüklerin Efendisi'nden gerekse Harry Potter serilerinden daha geniştir. Her ne kadar yazarlar Tolkien kadar ince ve usta işlemeler yapamıyor olsalar da, daha çok karakter odaklı yazdıkları için insanı alıp götüren romanlar haline gelmişlerdir. Xuanhuan türünü okurken, daha önce bilmediğiniz ve ilk başlarda garipseyeceğiniz birçok elemente tanıklık edeceksiniz. Güç seviyelerini görecek ve ilk başlarda "8. Alem'in 19. seviyesi diye bir şey olur mu arkadaş?' diye soracaksınız. Yine de bu soru işaretlerinizin yanında, ister istemez aklınızda şöyle bir soru oluşacak: ''Bir sonraki bölümde ne oluyor?''

İşte işin en can alıcı kısmı da bu. Çünkü Web-Romanları öyle kitap gibi elinize alıp, okuyabileceğiniz şeyler değildir. İlk başta çoğu kitap tutkunu 'Öyle şey mi olur canım? Ben elimin değmediği şeyi okumam!' diye söyleyebilir; ancak genelde 1.5-2 bin kelimelere sahip olan bölümleri okumaya başladığınızda ne olduğunu bile anlayamadan kitaba kapılıyorsunuz. Çünkü karşınızda küçük bir evren olmayacak. Hayır, tam tersine bambaşka bir dünyaya adım atacaksınız. Ortalama bir kitap sayfasında 300-400 kelime olduğunu biliyorsunuz değil mi? İşte Çin-Web Romanları'nın ortalama kelime sayıları 1.5-2 milyon civarlarındadır. Temel matematik yapalım: 1.500.000/300=5000. Yani bu da demek oluyor ki, 5000 sayfalık bir kitap dünyasına adım atıyorsunuz. Üstelik bu sadece ortalama sayıdır. 6500 bölüme kadar ulaşan seriler bile mevcuttur!

Xuanhuan türünü biraz daha inceleyelim. Uçan kılıçlar, eski teknikler, elementleri kontrol etme özellikleri, dünyalar arası yolculuklar, yıldızları ve hatta dünyaları yok edebilen karakterler, yeni dünyalar yaratabilecek güce sahip olan karakterler, antik Çin Mitolojileri, Batı Mitolojileri, bazı zamanlar harem kuran karakterler ve bazı zamanlar da tek eşliliği seçen karakterler. Doğanın enerjisini manipule ederek güç seviyelerini artıran ve nihayetinde ölümsüzlüğe erişmeyi hedefleyen ana karakterler!

Bahsetmesine bahsedelim ancak, böylesine devasa dünyaları 3-5 kelimeyle anlatmanın mümkünatı yok. Bu yüzden, şansınızı denemeden tam olarak neyi kaçırdığınızı anlamayacaksınız!

Xianxia-Ölümsüz Kahraman

Xianxia türü zamanında Xuanhuan'dan daha az popüler olan bir tür olsa da, süper ikili Er Gen - I Eat Tomatoes sayesinde bu tür de hızlı bir yükselişe geçmiştir. Xuanhuan'dan farklı olarak Xianxia türü Taoist ve Budist felsefelere dayanır. Ana karakterlerimiz evrenin kurallarını, toprağın ve gökyüzünün kadim sırlarını, insanın özünde yatan enerjiyi, doğanın hayat verdiği yaşam formlarını ve daha nice şeyleri öğrenecektir. Taoist Mitoloji'nin temel olarak alındığı bu romanlar, beklentinizin aksine Felsefi ağırlıklı değil, mücadele ve olay odaklıdır. lir.

Xianxia türü Xuanhuan türünden daha derin ve daha gizemli evrenleri gözlerimiz önüne serer. Özellikle de Xianxia türlerinde, ana karakterin Xuanhuan'daki karakterlere kıyasla daha da güçlendiğini ve daha çok yer keşfettiğini görebilirsiniz. Aynı şekilde uçan kılıçların, kadim ejderhaların, dünya kanunlarının, Tao Elementleri'nin, eski ritüellerin, Tarikatlar'ın, Okulların, Ülkelerin ve İmparatorluklar'ın bulunduğu geniş bir evrendir. Ölümsüzlük olgusu Xianxia türünde daha sağlam bir yere sahiptir. Ölümsüzlük, Taoist Mitoloji'ye göre Gerçeğe Ulaşmak anlamına geldiğinden, ana karakterlerimiz dünya kanunlarını keşfederek şehirleri ve dağları tek bir el hareketiyle yok edebilecek güçlere erişecektir. Xianxia türündeki güç seviyeleri Xianhuan'dakilerin aksine 1-2-3-4 diye gitmez. Daha çok Houtian(Beden) Alemi, Xiantian(Ruh Alemi) vs. şeklindedir. Ayrıca Qi Yoğunlaştırması, Temel Oluşturma gibi alemlere de sahip olabilirler. Göz atmayanın pişman olduğu bambaşka bir evrene istediğiniz şekilde ulaşabilirsiniz.

Son çılgınlıktan bahsedelim- VRMMORP

MMORPG, çok oyunculu rol yapma oyunları olarak bildiğimiz bu oyunlar, gençlik çağlarında herkesin oynadığı ve hala daha oynamaya devam ettiği oyunlar arasındadır. Knight Online, World Of Warcraft, Metin 2, Silkroad gibi oyunların da içinde yer aldığı bu tür, şüphesiz ki milyonlarca insanı etkisi altına almıştır. Bizler de bu oyunu oynayan insanlar olarak, zamanından beri benzer düşüncelere sahip olmuşuzdur.

İşte son zamanlarda, gerçek dünyamızda emekleme aşamalarında olan Sanal Gerçeklik olgusu, Web-Romanlar sayesinde hayata geçmiş durumdadır.

Şüphesiz ki bu türün en ünlüsü Sword Art Online adlı anime/manga/light noveldır. Lakin, Sword Art Online'nın aslında o kadar da iyi bir roman olmadığını biliyor muydunuz? Bu buz dağının sadece görünen kısmıydı!

Zhan Long, Gece Korucusu.. İşte bu türün asıl devleri yukarıda bahsettiğim serilerdir! Oyun dünyalarının hayalini mi kuruyorsunuz? O zaman beklemenize gerek yok, hemen bu romanlara başlayarak ana karakterlerin yolculuğuna katılın.

site adresi: Novel Günleri

16