Yabanı kazlar göç yollarını değiştiriyor

0 02.09.2019 17:49

Göçmen hayvanlar, geleneklerini aktif olarak iklim değişikliğine göre ayarlıyorlar, yeni araştırmalar.

Norveçli, Hollandalı ve İngiliz meslektaşları ile St Andrews Üniversitesi'nden uluslararası bir araştırmacı ekibi, ahır kazlarının son 25 yıl içerisinde göç yollarını değiştirdiğini tespit etti .

Bugün Global Change Biology dergisinde yayınlanan araştırmada , araştırma ekibi bireysel kazların yeni rotaya geçmeye karar verdiği ve diğer kazların artık yeni alışkanlıkları birbirinden öğrendiği sonucuna varmıştır.

Çalışma, vahşi hayvanların iklim değişikliğiyle başa çıkmak için yeni gelenekler icat ettiklerini gösteren sağlam kanıtlar sunan ilk çalışmalardan biri .

Göçmen kuşların geleneksel Yakıt hazır, Svalbard'da üreme alanlarında, çok Arktik çemberin üstünde kuzey Norveç'te şimdi ağırlıklı olarak sahneye İngiltere'den onların yolculuğa Norveç'te Arktik çemberin sadece Güney (aşamalı).

Sonuçlar, Norveç Doğa Araştırmaları Enstitüsü, St Andrews Üniversitesi, Hollanda'daki Groningen Üniversitesi, BirdLife Norveç ve İngiliz Su Kuşları ve Sulak Alanlar Güveni tarafından yapılan 45 yıllık gözlemlerin analizine dayanmaktadır.

St Andrews Üniversitesi Biyoloji Fakültesi'nden Dr. Thomas Oudman şunları söyledi: “Kuşların daha da kuzeye gittiği anlaşılıyor, çünkü bugünlerde Norveç'e varışlarında kar çok yaygındı. orada genellikle taze yeşil: en besleyici evre.

Yabani kazlar iklim eylemi yapıyor
Norveç'teki sahil daireleri, Svalbard'a göç etmeye hazırlanırken kısaca kazlara ev sahipliği yapmaktadır. Helgeland (soldaki fotoğraf) geleneksel evreleme alanı olmuştur. Geçtiğimiz 25 yıl boyunca hızla artan bir oranda ahır kazının Vesterålen'e (sağ fotoğraf) geçti. Kredi: Paul Shimmings (solda) ve Ingunn M Tombre (sağda).
“Bizi şaşırtan şey, esasen kaymış genç kazların olması. Gençler, kısa ömürleri boyunca deneyimleyemedikleri bir eğilime yanıt veriyorlar.”

Yetişkin kazlar da yaşlılık dönemindeki geleneksel bölgelere dönmelerine rağmen giderek kuzeye doğru kaymaktadır.

Dr. Oudman, “Bu kalıplar, kazların yeni mevcut bölgeleri hızla kolonileştirmesini sağlayan karmaşık bir sosyal sisteme işaret ediyor” dedi.

Diğer göçmen kuşların çoğunun aksine, ahır kazları, doğal ortamları hızla değişse de gelişir.

Barnacle kazları, doğru zamanda yeterli yiyeceğe sahip alternatif yerlerin mevcut olması nedeniyle ve insanlardan veya diğer tehlikeli hayvanlardan rahatsızlık tehdidi olmadan iklim değişikliğine uyum sağlayabilir.

Alternatif yaşam alanlarının mevcudiyeti, diğer hayvanların iklim değişikliğine adapte olmalarına da yardımcı olabilir. Bu kadar keşfedilmeyen ve daha az girişken olan hayvan türleri bu tür yerleri keşfetmek için daha uzun sürebilir.