Toxoplasma parazitin insan gözüne etkileri

0 30.09.2019 17:26

Dünya nüfusunun üçte biri, oküler toksoplazmoz adı verilen yaygın bir göz enfeksiyonuna neden olan Toxoplasma ile enfekte edilir . Araştırmacılar parazitle enfeksiyonun retinada belirgin bir lezyona neden olduğu konusunda yeni bir ışık tuttu.

Güney Avustralya'daki Flinders Üniversitesi'nden ve Brezilya'daki São Paulo Üniversitesi'nden gelen uluslararası bir araştırma ekibi, komşu enfekte olmayan retina hücrelerini aşırı büyümeye iten ve doktorların enfeksiyonu teşhis etmek için kullanabilecekleri farklı bir lezyon oluşturmaya zorlayan enfekte olmuş retinal hücrelerden üretilen proteinleri belirledi.

Bugün Mikroorganizmalarda yayınlanan bu çalışma, araştırmacıların 1.7 milyon kişiye hizmet veren Brezilyalı bir göz kliniğinde süreci izledikten sonra, Toxoplasma enfeksiyonunun nasıl karakteristik bir göz lezyonuna yol açtığını anlamak için laboratuvar yöntemlerini kullanan ilk çalışmadır.

Flirt'in Göz ve Görme Sağlığı Stratejisi Profesörü ve STEM Superstar'ı Justine Smith, araştırmanın retina hücrelerinin Toxoplasma ile bir enfeksiyona nasıl tepki verdiğini gösterdiğini ve hücre yanıtının retina yoluyla yayılan parazitlere yardımcı olabileceğini gösterdiğini söylüyor.

Profesör Smith, “Bugüne kadar incelenen oküler toksoplazmozisi olan en büyük insan gruplarından birinde, enfeksiyonun enfekte gözlerin yüzde 90'ından fazlasında tipik bir lezyona neden olduğunu görüyoruz” diyor.