Tespit edilmiş en büyük nötron yıldızı

0 17.09.2019 12:44

West Virginia Üniversitesi araştırmacıları, Pocahontas İlçesindeki Green Bank Teleskopu ile ortaya çıkan bir buluş olan bugüne kadarki en büyük nötron yıldızını keşfetmeye yardımcı oldular.

J0740 + 6620 olarak adlandırılan nötron yıldızı, hızla dönmekte olan pulsar 2.17 kat paketleri güneşin kütlesini sadece 20-30 kilometre veya yaklaşık 15 mil boyunca, bir küre içine (Earth 333.000 kez kütlesini ise). Bu ölçüm, tek bir nesnenin kendisini kara deliğe sokmadan ne kadar büyük ve kompakt olabileceğinin sınırlarına yaklaşır.

Yıldız, Dünya'dan yaklaşık 4.600 ışık yılı uzakta bulundu. Bir ışık yılı yaklaşık altı trilyon mildir.

Ulusal Bilim Vakfı tarafından finanse edilen NANOGrav Fizik Sınırları Merkezi'nden gelen bu bulgular, bugün (16 Eylül), Doğa Astronomisi'nde yayınlandı .

Pulsarın kütlesi, "Shapiro Gecikmesi" olarak bilinen bir fenomen ile ölçülmüştür. Temel olarak, beyaz cüce arkadaşı yıldızdan gelen çekim, Einstein'ın genel görelilik teorisine göre etrafını saran alanı uyarır. Bu, pulsardan gelen darbelerin, beyaz cücenin etrafındaki çarpık uzaydan geçerken biraz daha uzaklaşmasını sağlar. Bu gecikme, onlara nötron yıldızının kütle ölçümünü sağlayan beyaz cücenin kütlesini söyler.

Pulsarlar bu olağanüstü hız ve düzenlilikle döndüklerinden, astronomlar bunları atomik saatlerin kozmik eşdeğeri olarak kullanabilirler. Bu hassas zaman tutma, astronomların uzay-zaman yapısını incelemelerine, yıldız nesnelerinin kütlelerini ölçmelerine ve genel görelilik anlayışlarını geliştirmelerine yardımcı olur.

#Bilim #Keşif

Nötron yıldızı