Pasifik deniz tabanındaki çatlak, volkanik zincirin hareketsiz kalmasına neden oldu

0 28.08.2019 13:57

UH jeologları, Kuzeydoğu Asya ve Rusya arasındaki bir volkan zincirinde 10 milyon yıllık bir sessizlik keşfettiler. Kredi: Houston Üniversitesi

Houston Üniversitesi'ndeki jeoloji laboratuarından Jonny Wu, Kuzeydoğu Asya ile Rusya arasında uzanan bir volkan zincirinin 50 milyon yıl önce 10 milyon yıl süren bir sessizlik dönemi başladığını keşfetti. Geology dergisinde, yapısal jeoloji, tektonik ve manto yapısının yardımcı doçenti Wu, Wu'nun Pasifik Okyanusu'ndaki en önemli plaka tektonik kaymalarından birinin yanardağları zorla soktuğunu bildirdi.

Kretase Dönemi'nin sonunda, dinozorlar kaybolduktan kısa bir süre sonra, Dünya'daki en büyük tektonik plaka olan Pasifik Tabağı, gizemli bir şekilde yön değiştirdi. Muhtemel bir sonuç, Hawaii Adaları zincirinde belirgin bir kıvrım oluşumu idi ve bir başkası, Wu tarafından keşfedilen başka bir şey, Japonya ile Rusya'daki uzak mesafedeki Sikhote-Alin dağ silsilesi arasında 900 mil boyunca uzanan volkanik dormansi idi. Birçok volkanın oluştuğu Pasifik Ateş Çemberi gibi.

"Volkan dormansi döneminde, Pasifik Okyanusu Levhası'ndaki bir çatlak, volkanik sınırın altını çizdi ya da altına düştü. Deniz tabanındaki ince, pürüzlü çatlak, karşı yönlerde hareket eden plakalar tarafından oluşturuldu ve daldıklarında, volkanik zincirleri etkiliyor "diyor Wu.

Volkanlar 10 milyon yıl sonra yeniden doğduğunda, magmanın içindeki radyojenik izotoplar belirgin şekilde farklıydı.

Bu fenomeni bir sualtı dağı olan Pasifik-Izanagi'nin okyanus sırtının sübvansiyonuna bağlayan Wu, bir zamanlar şiddet uygulayan yanardağlar zincirindeki magmanın üretkenliği önceki seviyesinin sadece üçte biriydi.
Pasifik deniz tabanındaki çatlak, volkanik zincirin hareketsiz kalmasına neden oldu
UH, yapısal jeoloji, tektonik ve manto yapı profesörü yardımcısı Jonny Wu, Pasifik Okyanusu'ndaki en önemli plaka tektonik kaymalarından birinin 50 milyon yıl önce bir volkan zincirini dormansiğe zorladığını bildirdi. Kredi: Houston Üniversitesi

Bilim adamları, bir tektonik plakanın bir başkasına yakınsadığı ve altına daldığı dalma bölgelerinin üzerindeki volkanik aktivitenin, Dalış indükleme plakası tarafından Dünya'nın derinliklerine getirilen suyla sürüldüğünü uzun zamandır anladılar. Su yaklaşık 65 mil derinliğe ulaştığında, katı mantonun kısmen erimesine ve yanardağları yükselebilecek ve besleyebilecek magma üretmesine neden olur.

Wu, "Ancak, Doğu Asya yanardağları söz konusu olduğunda, devasa deniz tabanı çatlağının akması su yüklü konveyör bandını derin dünyaya böldü. Sonuç olarak, yanardağlar kapandı" dedi.

Wu ve UH doktora öğrencisi Jeremy Tsung-Jui Wu, Jonny Wu ile ilgili değil, Kretase'den Miyosen dönemine kadar 900 magmatik kaya radyo-izotopik değerlerinin magmatik bir kataloğunu inceledikten sonra dormansiyi ve bunun nedenini keşfetti. Ayrıca Pasifik Tabağı'ndaki çatlağın ilk başta inanıldığından yaklaşık% 50 daha kısa olduğuna dair kanıt buldular.

Houston Üniversitesi tarafından sağlanmıştır