Eski İngilizlerin böbreklerinde dev solucanlar yaşadığı keşfedildi

0 28.08.2019 12:07

Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bir araştırma, Tunç Çağı'nda yaşayan İngilizlerin böbreklerinde takriben bir metrelik solucanlar olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, o vakitlerde İngiltere'de yaşayan ve 'Britonlar' olarak adlandırılan insanların çiğ balık, kurbağa ve kabuklu deniz hayvanlarını yedikleri için böbreklerinde ölümcül solucanlar oluştuklarını belirtti.
Araştırma içerisinde betimleyen İngilizler, Must Farm isimi verilen ve İngiltere'nin doğusunda yer alan bir yerleşim yerinde kalıyor. Hanelerinin su üzerinde bulunduğu belirtilen araştırmada kişilerin yerleşim yerleri arasında bataklık üzerindeki köprüler arasında geçiş yaptıklarını belirtiliyor.
Yerleşim yeri, bundan 3.000 sene önce devasa bir yangında yerle bir oldu ancak bataklık ortamı o döneme ait olan eşyaları son derece başarılı bir şekilde savunduğu için arkeologlar oradaki kişiler üzerine araştırmalar yapabildi. Tüm bunların yanı sıra araştırmacılar, insan dışkılarına da erişebildi ve bu dışkılar Cambridge Üniversitesi tarafından incelendi.
Araştırmanın başında yer alan isim Piers Mitchell, "Dışkıyla alakalı olan maddelerden iki değişik şekilde numune alabildik. Evvela kulübelerin altındaki ve çevrenindeki çamurların numunelerini aldık. Bunun hemen peşinden çamur içerisinde muhafaza edilmiş olan dışkılar, alanda kazı yapan arkeologlar tarafından incelendi" izahlarında bulundu.
Fosilleşmiş olan dışkılar içerisinde son derece güzel bir şekilde muhafaza edilmiş parazit yumurtalarıyla karşılaşıldı. Araştırmacılar, bu parazitlerin insan vücudunda barınabilmesi için balık ve deniz ürünlerinin çiğ bir şekilde tüketilmiş olması gerektiğini söyledi.
Araştırmanın başyazarı Mitchell, dev böbrek solucanlarının büyüdükleri böbreği yok edebileceğini ve bizim de sadece iki adet böbreğimiz olduğunu belirtti. Bu yüzden bir insanın böbreğinde solucan çıkması neticeninde kişinin böbrek yetmezliğinden can verebileceği belirtildi. Araştırmanın neticeleri pek iç açıcı olmasa dahi Mitchell ve ekibi araştırmadan hoşnut olduklarını ve belirtilerinin ilmi araştırmalar için büyük ehemmiyet arz ettiğini belirtti.

Kaynak: https://www.foxnews.com/science/ancient-britons-had-giant-worms-in-thei…