Elektronik sigaralardaki aromaların astım üzerindeki etkileri

0 20.09.2019 14:33

Aromalı e-sigaraların alerjik solunum yolu hastalıkları üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma, bazı aromaların astım gibi hastalıkların şiddetini daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir. İlk defa, bir dizi popüler e-sigara lezzetinin nikotinli ve nikotinsiz etkisini araştırmak için bir astım modeli kullanıldı.

Son yıllarda, özellikle sigara içenler arasında e-sigara kullanımı önemli ölçüde artmıştır - ABD'deki 18-24 yaş grubunun yüzde 9'u mevcut e-sigara kullanıcılarıdır.

Önerilere rağmen, tütün sigaralarına karşı daha sağlıklı bir alternatif olmalarına rağmen, hem hayvan çalışmalarında hem de insanlarda, e-sigaraların akciğer fonksiyonu üzerindeki etkisine dair kanıt eksikliği bulunmaktadır.

Avustralya Teknoloji Üniversitesi Sidney (UTS), Vermont Üniversitesi, ABD ve Woolcock Tıbbi Araştırma Enstitüsü, Avustralya’daki araştırmacılar tarafından yürütülen bir araştırmanın sonuçları, bazı aromalı e-sigaraların nikotin olmadan bile hava yollarının nasıl değişebileceğini göstermektedir. alerjik bir hastalıktan etkilenir, fonksiyon.

UTS araştırmacısı ve Scientific Reports'da yayınlanan çalışmanın baş yazarı olan Dr. David Chapman, bunun aromalı e-sigaraların nikotinli ve nikotinsiz alerjik solunum yolu hastalıkları üzerindeki etkilerini araştıran ilk çalışma olduğunu söyledi.