Dünyanın ilk lazer inkübatörü

0 20.09.2019 14:27

Avustralya'nın Monash Üniversitesi merkezli BioPRIA'dan araştırmacılar, endüstri ortağı Haemokinesis ile birlikte, lazer teknolojisini kullanan dünyanın ilk kan inkübatörünü geliştirdiler. Bu kritik hasta hastalarda ölümcül kan transfüzyonunu önleyebilir ve gebe kadınlarda fetüsü öldürebilen antikorları tespit edebilir.

Yayınlanan sonuçlara göre Doğanın 'ın Bilimsel Raporlar , bu bulgular işaret-of-bakım ile patoloji laboratuvar dışına transfüzyon öncesi testler getireceğini kan inkübasyon beş dakika endüstri altın standart ile karşılaştırıldığında, sadece 40 saniyeye indirdi zaman .

Bu atılım, dünya genelinde kan nakli geçiren milyonlarca hastanın, özellikle büyük cerrahi geçiren, çalışmaya giren veya kitle travması ve bireysel travma nedenleri olan transfüzyon öncesi testlerini geliştirme potansiyeline sahiptir.

İmmünoglobulin G (IgG) antikorlarının tespiti, 37 ° C'de, genellikle 15 dakikaya kadar inkübasyon gerektirir. Ancak mevcut inkübasyon teknolojisi, ısıtma blokları ve sıcak su banyoları gibi yavaş termal işlemlere dayanır.

Bu gecikme, patoloji maliyetlerine ve geri dönüş süresine ek olarak hastanın hayatta kalma şansını büyük ölçüde etkiler.

Bu sorunu çözmek için, BioPRIA'nın kan tanı ekibi, bir teşhis jel kartındaki bir kan-antikor numunesinin hedeflenmiş bir şekilde aydınlatılmasının, fototermal absorpsiyon yoluyla ısıya dönüştürüldüğü bir lazer inkübasyon modeli geliştirmiştir.

Lazer-inkübatör 75 μL kan-antikor örneğini 30 saniyenin altında 37 ° C'ye ısıtır. En önemlisi, 15 dakikaya kadar lazer inkübasyonları için hücrelerde veya antikorlarda önemli bir hasar tespit edilmez.

Çalışma, Monash Üniversitesi, Kimya Mühendisliği Bölümü'nde bulunan ve Avustralya'daki Biyo-Kaynak İşleme Enstitüsü'nden (BioPRIA), kan teşhisi üreticisi Haemokinesis ile birlikte Dr. Clare Manderson tarafından yürütülmüştür.

Teknoloji henüz ticari olarak temin edilemese de, Haemokinesis bu yenilik için patenti aldı.

#bilim