Sperm kalitesini arttırmak

0 09.10.2019 15:08

Sheffield Üniversitesi'nin yeni araştırmasına göre, sperm kalitesi pişmiş domateslerde bulunan bir bileşiği içeren basit bir diyet takviyesi ile artırılabilir.

Bu keşif, doğurganlık sorunu olan erkeklerin bakış açısını değiştirebilir ve modern yaşamın üreme sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini azaltmanın daha iyi yollarına yol açabilir. Tüm kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 40 ila 50'si “erkek faktörü” kısırlığından kaynaklanmaktadır.

Erkeklere LactoLycopene adında bir diyet bileşiği vermenin etkisini değerlendiren ilk çift kör randomize kontrollü çalışma, Androloji Üreme Profesörü ve Sheffield Üniversitesi Onkoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Başkanı ve Dr. Liz Williams tarafından yönetildi. , Sheffield Üniversitesi'nde İnsan Beslenmesi konusunda lider bir uzman. Ekip, sağlıklı şekilli spermin ( sperm morfolojisi ) oranını arttırmanın ve 'hızlı yüzme' spermini yaklaşık yüzde 40 artırmanın mümkün olduğunu keşfetti .

Likopen bazı meyve ve sebzelerde bulunur, ancak diyetin ana kaynağı domateslerdendir. Likopen, domateslere kırmızı rengini veren bir pigmenttir, ancak diyet Likopen insan vücudu tarafından zayıf bir şekilde emilir , bu nedenle deneme için kullanılan bileşik, LactoLycopene adlı ticari olarak temin edilebilen bir formülasyondu; Biyolojik kullanılabilirliği artırmak için FutureYou Cambridge tarafından tasarlanmıştır.

Williams tarafından tasarlanan 12 haftalık deneme çalışması, 19 ila 30 yaşları arasında 60 sağlıklı gönüllü içeriyordu. Yarısı LactoLycopene takviyesi aldı ve diğer yarısı 12 hafta boyunca her gün aynı plasebo (kukla haplar) aldı. Ne araştırmacılar ne de gönüllüler LactoLycopene tedavisi aldığını ve plasebo aldığını kim biliyordu. Çalışmanın başında ve sonunda sperm ve kan örnekleri toplandı.

“Çalışmanın sonunda, spermde tableti alanlara karşı plasebo alanlara karşı herhangi bir fark olacağını beklemiyorduk. Sonuçları çözdüğümde neredeyse sandalyemden düştüm” dedi. Profesör Pacey, erkek üremesinde dünya uzmanı.

"Morfolojideki gelişme - spermin büyüklüğü ve şekli çarpıcıydı. Bu ölçümleri yapmak için bir bilgisayar sistemi kullandık, bu da insan hatalarının çoğunu sonuçlardan çıkardı. Ayrıca, bilgisayarı kullanan kişi yapmadı LactoLycopene'i kimin aldığını ve kukla hapları da kimin aldığını biliyorum.

“Bu, LactoLycopene'in semen kalitesi üzerindeki etkisinin ilk uygun şekilde tasarlanmış ve kontrol edilen çalışmasıydı ve bu molekülle daha fazla çalışma yapmak için bizi teşvik etti.”

Dr. Williams, “Sonuçların gösterdiği sperm kalitesindeki iyileşme bizi şaşırttı ” dedi. "Bu küçük bir çalışmaydı ve çalışmayı daha büyük denemelerde tekrarlamamız gerekiyor , ancak sonuçlar çok cesaret verici. Bir sonraki adım, doğurganlık sorunu olan erkeklerde egzersizi tekrarlamak ve LactoLycopene'in bu erkekler için sperm kalitesini arttırıp arttırmayacağını görmek. çiftlerin gebe kalmasına ve istilacı doğurganlık tedavilerinden kaçınmasına yardımcı olup olmadığı "

Diğer üç araştırmacı Madeleine Park, Aisling Robinson ve Sophie Pitt'in de yer aldığı ekibi, en kısa zamanda yeni çalışmaya başlamayı umuyor.

#bilim

09.10.2019 16:17

Sperm kalitesini arttırmanın en iyi yollarından biri ilişki perhizi, düzenli uyku ve kaliteli yiyeceklerle desteklemektir. Ayrıca sperm kalitesini önemli ölçüde arttıran bazı gıdalar vardır bunlar;

Bitter Çikolata
Muz
Keçiboynuzu
Ispanak
Ceviz
Balık
Sarımsak
Nar
Yumurta
Kırmızı Et

Listedeki gıdaları tüketmek önemli ölçüde işe yarayacaktır.