İBB'nin para aktardığı vakıflar

0 01.08.2019 18:06

Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı AKP, İstanbul Büyükşehir Belediyesini kaybetmemek için çok çabaladı. Bu çabanın perde arkasında yatan neden elbette para. AKP'nin yandaşları belediyelerden gelen paralardan nemalandı. Ancak İstanbul'un kaybedilmesi AKP'nin besin zincirini kırdı. Peki İstanbullunun parası, yandaşlara nasıl peşkeş çekildi?

Kasasındaki 847 milyon lira Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan‘a yakin dernek ve vakıflara aktarıldı.
İBB, 2018 yılına ait Sivil Toplum Kuruluşu - Okul Yurt Faaliyetleri raporu hazırladı. Raporda İBB`nin vakıf, dernek, okul, ve spor salonlarına yaptığı destekler yer aldı. En dikkat çeken kısımsa, yardım yapılan derneklerin hepsinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdogan`a yakınlığıyla bilinmesi...

İBB`nin para aktardığı derneklerin başını TÜRGEV ve TÜGVA çekiyor. TÜGVA`ya belediyeden yapılan yardım 74,3 milyon lira. TÜGVA`nın Yüksek İstişare Kurulunda Bilal Erdoğan yer alıyor.

Büyükşehir’in kasasından TÜRGEV`e akan para 41,1 milyon lira. TÜRGEV`in yönetim kurulunda da tanıdık birçok isim bulunuyor. Erdoğan’ın kızı, Maliye ve Hazine Bakanı Damat Berat Albayrak’ın eşi Esra Albayrak, İBB eski Başkanı Mevlüt Uysal TÜRGEV'in yönetim kurulunda.

Türkiye Teknoloji Takımı ise 41,3 milyon lira aldı. Takımın mütevelli heyeti başkanı; Erdoğan’ın damadı ve yerli İHA üreticisi Baykar Makina’nın teknik müdürü Selçuk Bayraktar...

Adını sık sık skandallarla duyuran Ensar Vakfı da pastadan payını alanlardan. Ensar Vakfı`na İstanbul Büyükşehir Belediyesinden 28,7 milyon lira yardim yapıldı.

Bilal Erdoğan`ın mütevelli heyetinde bulunduğu Okçular Vakfı, İBB`den bağış alan kurumlardan bir başkası…Vakfa 16,6 lira para aktarıldı.

Panama belgeleriyle adından söz ettiren Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı da İBB`nin para verdiği kurumlar arasında yer alıyor. Vakıf, İstanbullunun 16,5 milyon lirasını kasasına koydu. Bu vakfın yönetim kurulu başkanı ise İBB eski Başkanı Kadir Topbaş’ın abisi Ahmet Hamdi Topbaş... Vakıf topladığı bağışları yurt dışındaki off-shore hesabına aktarmasıyla gündeme gelmişti.

Belediyenin kasasından para aktarılan vakıflar bu kadarla da sınırlı değil.

Büyükşehir, Önder İmam Hatipliler Derneğine 13,2 milyon, Türkiye Maarif Vakfına 26,4 milyon, İlim Yayma Vakfına 9,3 milyon lira akıttı…
15 Temmuz Derneğine giden para ise 7,7 milyon lira…
İstanbullunun parasını kasasına koyanlar saymakla bitmiyor…
İnsan Vakfı 4,3 milyon
Asitane Vakfı 1,7 milyon
Birlik Vakfı 758 bin
Yeni Dünya Vakfı 1,4 milyon
Dar’ül Fünun İlahiyat Vakfı 2,2 milyon
Enderun Vakfı ise 726 bin lira aldı...

İBB okullara ise sadece 99 milyon lira yardım yaptı.

01.08.2019 18:07

Helal etmiyorum tek bir kuruşumu bile..

02.08.2019 17:23

Daha neler okuyacağız kim bilir. Okumakla ve sadece seyirci kalmakla yetinmek ne acı..