Tüm başlıklar
14.10.2019 00:08

Çorum Hitit Üniversitesi’nde Profesör ile Doçent arasında çıkan tartışma

Ülkenin bilim insanlarını bile liyakat ile bir yere getitirseniz böyle kalitede insanların ister ister çoğaltmış olursunuz. Ben adamda özguven eksikliğini pozisyonunu kullanarak alt çalışsanları ezmesinden söz hakkı bile tanımamasından, ben herşeyi bilirimci tavrından anladım. Bu adam bilim falan üretemez. Bir insan bilim üretilen yerde bir toplantı esnasından nasıl böyle küfür edebilir. Bu cesaretin kaynağı nedir?

Tiplere bakınca ülkeme acıyorum. Torpille bilim insanları olursa sonuç bu kaçınılmaz. Benin güzel halkım. (Dikkat Küfür İçerir)

0
12.10.2019 17:42

Kara deliğin cüce galaksiler üzerindeki etkisi

Kaliforniya Üniversitesi, Riverside'daki gökbilimciler, cüce gökadaların merkezindeki süper kütleli kara deliklerin neden olduğu güçlü rüzgarların, yıldız oluşumunu baskılayarak bu gökadaların evrimi üzerinde önemli bir etkisi olduğunu keşfetmişlerdir.

Cüce gökadalar, 100 milyon ila birkaç milyar yıldız içeren küçük gökadalardır. Buna karşın, Samanyolu'nun 200-400 milyar yıldızı var. Cüce gökadalar, evrendeki en bol gökada türüdür ve genellikle daha büyük gökadaların yörüngesindedir.

Üç astronomdan oluşan ekip, tespit edilen rüzgarların gücüne şaşırdı.

UC Riverside'taki fizik ve astronomi profesörü Gabriela Canalizo, "Daha yüksek çözünürlük ve hassasiyete sahip gözlemlere ihtiyacımız olacağını umduk ve bunları ilk gözlemlerimizi takip etmeyi planlamıştık" dedi. “Fakat ilk gözlemlerde işaretleri açıkça görebiliyorduk. Rüzgarlar beklediğimizden daha güçlüydü.”

Canalizo, gökbilimcilerin son birkaç on yıldır, büyük galaksilerin merkezindeki süper kütleli kara deliklerin, büyük galaksilerin büyümesi ve yaşlanması üzerinde derin bir etkisi olabileceğinden şüphelendiğini açıkladı.

Çalışma sonuçları Astrofizik Dergisi'nde yayınlandı .

Ayrıca fizik ve astronomi profesörü yardımcısı Laura V. Sales'ı da içeren araştırmacılar; Canalizo'nun laboratuarında doktora öğrencisi olan Christina M. Manzano-King, Gökyüzünün %35'inden fazlasını haritalayan Sloan Dijital Gökyüzü Araştırması'ndan elde edilen verilerin bir kısmını 29'u işaret eden 50 cüce gökada tanımlamak için kullandı. Merkezlerinde kara deliklerle ilişkilendirilmiş 29 gökadadan altısı, aktif kara deliklerinden çıkan rüzgarların, özellikle yüksek hızlı iyonize gaz çıkışlarının gösterdi.

Canalizo, “Hawaii'deki Keck teleskoplarını kullanarak, bu rüzgarların kinematiği, dağılımı ve güç kaynağı gibi belirli özelliklerini yalnızca tespit etmeyi değil, aynı zamanda ölçmeyi de başardık” dedi. “Bu rüzgarların, galaksilerin yıldız oluşturabilecekleri oranı değiştirdiğine dair bazı kanıtlar bulduk.”

Araştırma makalesinin ilk yazarı olan Manzano-King, galaksinin evrimi ile ilgili pek çok cevaplanmamış sorunun cüce gökadalar incelenerek anlaşılabileceğini açıkladı.

"Büyük galaksiler genellikle cüce gökadalar birleştiğinde oluşur." Dedi. “Cüce galaksiler, bu nedenle, galaksilerin nasıl evrimleştiğini anlamakta kullanışlıdır. Cüce galaksiler küçüktür, çünkü oluştuktan sonra bir şekilde diğer galaksilerle birleşmekten kaçınırlar. galaksiler, doğrudan rüzgarları gördüğümüz en küçük gökadalardır - gaz, saniyede 1.000 kilometreye kadar ilk kez akar. "

Manzano-King, malzemenin bir kara deliğe düştüğü sırada, sürtünme ve güçlü yerçekimi alanlarından dolayı ısındığını ve ışıma enerjisi saldığını açıkladı. Bu enerji, ortam gazını galaksinin merkezinden dışarıya galaksiler arası boşluğa doğru iter.

“İlginç olan, bu rüzgarların süpernova gibi yıldız işlemlerinden ziyade altı cüce gökadadaki aktif kara delikler tarafından itilmesidir” dedi. "Tipik olarak, yıldız işlemleriyle sürülen rüzgarlar cüce gökadalarda yaygındır ve cüce gökadalarda yıldız oluşturmak için mevcut olan gaz miktarını düzenlemek için baskın bir işlemdir."

Gökbilimciler kara delikten yayılan rüzgarın dışarı itildiği zaman rüzgârın önündeki gazı sıkıştırarak yıldız oluşumunu artırabilir . Ancak bütün rüzgar galaksinin merkezinden atılırsa, gaz kullanılamaz hale gelir ve yıldız oluşumu düşebilir. İkincisi, araştırmacıların tespit ettiği altı cüce gökadada meydana gelenler gibi görünüyor.

0
12.10.2019 16:00

12 ekim tarım ve orman bakanlığı hileli ürün açıklaması

Tarım ve Orman Bakanlığının kamuoyu duyurusunda markaların ürünlerine hile karıştırması ve insan sağlığını tehlikeye sokan maddeleri ihtiva etmesini gösteren belge linktedir.

https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/1071/Kamuoyu_Duy…

İnsan sağlığı bu kadar ucuz olmamalı.. Bakanlığın acilen bu markalara yaptırım uygulamalı ve piyasadaki mevcut ürünlerin geri toplatılması gerekmektedir. Ayrıca bakanlığın çalıştığını görmek sevindirici, daha fazla analiz ve rapor sunmalarını cani gönülden bekliyoruz.

0
Şirin Baba frigs paylaştı

Ümmetçi arkadaşlar bu işe ne diyor ?

Arap birliği isimli topluluk, Türkiye'nin Fırat'ın Doğusuna başlattığı sınır güvenliği ve tehdidine karşı Barış Pınarı Harekatı'nı kınayıp karşı çıkmak için toplanmışlar, en dikkat çekeni ise; salya sümük ağladıgımız Filistin 😕

Suriye'de ABD askerleri var!
Ruslar var!
Fransızlar var!
İran var vs

Arap Birliği Türkleri kınıyor!
Bu arapların ne ilk ihaneti, nede son ihaneti! 😒

0
10.10.2019 16:31

Kandırılmış bakteriler ve antimikrobiyal tedavi

Bilim adamları, bakterileri hücre duvarlarında yüzlerce delik açığa çıkarmak ve bakterilerin hücrelerini yok eden ilaçların kapısını açmak için yeni bir teknik geliştirdiler.

Bu gözenekleri hedeflemek mevcut antibiyotikleri daha etkili hale getirebilir veya bu açıklıkları kullanabilecek antibiyotik içermeyen ilaçların gelişmesine izin verebilir.

Hücre içindeki basıncın çarpıcı bir şekilde artması gibi belirli uyaranlara maruz kaldığında, hücre zarlarındaki gözenekler, sıvının patlamasını önlemek üzere sıvının hücrenin dışına taşmasını sağlamak için açılan bir acil durum çıkış valfı gibi hareket eder.

Bakterinin hücrelerini yok eden tedaviler sunmanın kapısı olarak işlev görürler. Bu kapı gözeneklerinin en büyüğü, Büyük İletkenlik Mekanizması Kanalı (MscL) olarak bilinir.

Şimdi Leeds Üniversitesi'nden Dr. Christos Pliotas liderliğindeki bir bilim adamı ekibi bakteri hücre duvarlarını bu kanalları açarak kandırarak bakterileri ilaçlara karşı daha savunmasız hale getirdi.

Dr. Pliotas bu araştırmaya, St Andrews Üniversitesi'nde Edinburgh Kraliyet Cemiyeti olarak Kraliyet Topluluğu olarak başlamıştır. Halen Leeds'deki Biyomedikal Bilimler Fakültesi, Biyolojik Bilimler Fakültesi'nde ve Üniversitenin Yapısal Moleküler Biyoloji Astbury Merkezinin bir bölümündedir.

Dedi ki: “Bakterinin hücre duvarlarındaki geçitleri anlayarak, onların açılıp kapanmasını kontrol edebiliriz. Bu gözeneklerin eşzamanlı aktivasyonu, hücre zarında 700 delik açılmasına neden olur (bu, başına düşen bu tür moleküllerin sayısıdır). tek hücreli), her biri ~ 3 nanometre çapında.

"Bu, her bir hücreyi 700 mermi ve% 100 hedef verimlilik ile vurmaya eşdeğer olacak ve bu da kaçak nedeniyle hücre ölümüne neden olacaktır.

"Ek olarak, mevcut antibiyotikler, sitoplazmanın içindeki antibiyotik konsantrasyonunun artmasıyla sonuçlanan MscL gözeneklerinden hücreye erişimlerini kolaylaştırarak daha verimli hale gelmelidir."

Nature Communications'da yayınlanan çalışma, ilk kez MscL kanallarının gerginlik, basınç ve kuvvete karşı oldukça hassas nano cepler içinde yer alan membran lipidleri ( özellikle lipid zincirleri) tarafından kapalı tutulduğunu gösteriyor .

Çalışma, bu lipidlerin erişiminin, nano ceplerin girişinde tasarlanan moleküler nano-koruyucular tarafından kesildiği zaman, kanalın mekanik olarak yanıt verdiğini ve gözeneğini açtığını göstermektedir .

MscL, tüm bakteri patojenleri ve archaealarında her yerde bulunur, ancak insanlarda yoktur. Bu nedenle, bu kanalın seçici hedeflenmesi insan hücrelerini sağlam bırakır.

Dr. Bela Bode, St Andrews'deki Kimya Okulu'nda ve Biyomedikal Bilimler Araştırma Kompleksi'nin bir parçası olan ortak yazar ve grup lideri olan Dr. MscL'de ve mesafelerindeki değişiklikleri izleyin. Bu karmaşık biyolojik sistemlerin açılmasının teşvik edilmesinin anlaşılmasında etkili olmuştur. ”

0
10.10.2019 15:16

Anne sütünün bakteriler üzerindeki etkileri

Ulusal Yahudi Sağlığı ve Iowa Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, insan anne sütündeki zararlı bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşan ve faydalı bakterilerin gelişmesine izin veren bir bileşik tanımladılar. İnsan anne sütü, ineğin sütünde bulunanlardan 200 kat daha fazla gliserol monolorat (GML) miktarına sahiptir. Bebek maması yok. GML üretimi ucuzdur. Gelecekteki araştırmalar GML'nin ineğin sütüne ve bebek formülüne faydalı bir katkı olup olmayacağını belirleyecektir.

İnsan anne sütünün ineklerin sütünden çok daha yüksek GML seviyeleri içerdiğini belirledikten sonra, araştırmacılar insan sütünün patojenik bakteri üremesini engellediğini gösterdiler. Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis ve Clostridium perfringens herhangi bir etki. İnsan anne sütü, faydalı bakteri Enterococcus faecilis'in büyümesini engellemedi . Anne sütünden beslenen bebekler yüksek seviyede yararlı bifidobakteriler, laktobasiller ve enterokok bakteri türlerine sahiptir.

0
Jelibon frigs paylaştı

Türkiye'nin terör tehdidini ortadan kaldırmak için Suriye'nin kuzeyine başlattığı operasyonu Filistin kınamış. Söyleyeceklerim bu kadar gerisini siz biliyorsunuz.

0
10.10.2019 02:01

Fizik ve astım

MIPT'nin Yaşlanma ve Yaşla İlgili Hastalıkların Moleküler Mekanizmaları Merkezi'nden bir araştırma ekibi, CysLT1 reseptörünün mekansal yapısını belirlemek için ABD, Kanada, Fransa ve Almanya'dan gelen meslektaşları ile işbirliği yaptı. Makale Science Advances'te yayınlandı .

G proteini ile kaplanmış reseptörler veya GPCR'ler, hücre zarlarına katılan moleküler makinelerdir. Bu reseptörler bir hücrenin dışından belirli sinyalleri alır ve bunları hücreye iletir. Sinyaller, ışık fotonları, yağ molekülleri, küçük proteinler ve DNA fragmanları dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan gelir. Bir GPCR hücrede bölünme, yer değiştirme ve hatta ölüm gibi çeşitli olayları tetikleyebilir.

GPCR aracılı hücresel "iletişim", bir organizmanın işleyişi için çok önemlidir. Bu alıcıların bir şekilde vücudumuzdaki tüm işlemlere dahil olmalarına şaşmamalı. Onlar da mevcut ilaçların yaklaşık% 40'ının hedefi. Bu nedenle yapısal biyologların bu biyolojik makinelerin işleyiş mekanizmalarını anlamaları ve daha özgün ve daha az yan etkiye sahip yeni ilaçlar geliştirerek onları etkilemenin bir yolunu bulmaları ilginçtir.

Yapısal biyoloji, fizik ve biyoloji arayüzünde, proteinler gibi biyolojik makromoleküllerin 3-D düzenlemesini çalışmakla ilgilenen, disiplinler arası bir alandır. Yapısal çalışmalar, genetik mühendisliği, yapay protein üretimi, saflaştırma ve kristalizasyonu içerir. Protein kristali elde edildikten sonra, fizik devreye girer: Araştırmacılar, protein kristalini, kırınım paternleri oluşturmak için güçlü X ışınlarına maruz bırakır. Elde edilen veriler, belirli bir protein molekülünün detaylı bir 3-D atomik yapısını , birkaç angstroma kadar bir hassasiyetle geri kazanmak için matematiksel olarak işlenebilir .

Yapısal çalışmalar güçlü X-ışını kaynaklarına dayanır. Bunlar tipik olarak iki çeşit gelir: senkrotronlar ve daha yeni geliştirilen serbest elektron lazerleri. Her iki durumda da, elektronlar neredeyse ışık hızında hızlandırılır. Daha sonra hızlarını veya hareket yönlerini değiştirmeye zorlanarak X-ışını emisyonuna yol açarlar. Bir senkrotronda, elektronlar kavisli, neredeyse dairesel bir yörünge boyunca hareket eder. Serbest bir elektron lazerinde, bir sıyırıcı olarak bilinen iki sırayla zıt yönelimli mıknatıslar arasındaki bir geçiş boyunca ilerlerler.

Yapısal biyologlar 1970'lerden bu yana senkrotronlar kullanırken, serbest elektron lazerleri, protein kristalografi araç setine nispeten yakın bir eklemedir. 2010'ların başında tanıtıldıkları, çok güçlü radyasyon üretiyorlar ve minik 1 mikrometre kristallerinin X-ışını kırınım analizini sağlıyorlar. Bu yeni araç zaten birkaç yüz yapının keşfedilmesini sağlamıştır.

MIPT araştırmacıları, CysLT1 olarak bilinen bir GPCR'nin yapısını araştırdılar. Enflamatuar süreçlerde rol alır ve küresel popülasyonun yaklaşık% 10'unu etkileyen astım dahil olmak üzere alerjik hastalıklarda önemli bir rol oynar. Biyofizikçiler ekibi, zafirlukast ve pranlukast molekülleriyle alıcının detaylı 3-D yapısını elde etti. Bunlar astımlı, alerjik rinit ve ürtiker hastalarına verilen iki ilaçtır.

Çalışmada nispeten büyük, 0.3 milimetre kristalli pranlukast kristalleri yetiştirilirken, zafirlukastlı kristaller sadece birkaç mikrometre boyutuna ulaştı. Eski örnekler Fransa'nın Grenoble kentindeki ESRF senkrotronunda araştırıldı. Sonuncusu, ücretsiz bir elektron lazeri olan Stanford Üniversitesi tarafından işletilen Linac Tutarlı Işık Kaynağı kullanılarak incelenmiştir . Kanada’lı araştırmacıların meslektaşları, CysLT1 üzerinden sinyal iletim mekanizmalarını keşfetmeye yardımcı oldu.

0
09.10.2019 18:32

Sürat kargo rezilliği

Türkiye'de kargo firmalarının çoğunluğu sorunlu olmak zorunda mı? Normal şartlarda kesinlikle tercih etmediğim bir kargo firması fakat e-ticaret sitelerinin anlaşmasından ötürü zoraki olarak tercih ediyorum. Bu firmayla her kargomda sürekli sorun yaşıyorum. Teslim tarihi belli olan kargoları mesai bitti diye bir sonraki güne bırakmaları özverisiz ve müşterilerine verdikleri değeri fazlasıyla belli ediyor. Ben kendimi sürekli evde kargo beklemek için kendimi amortimi etmeliyim. Ayrıca çağrı merkezini aradığınızda hiç bir sorunlarınıza cevap bulamıyorlar. Çağrı merkezi standart kalıpları ezberletilmiş cevap vermekten öteye gidemiyor.

Tavsiyem kesinlikle bu firma tercih edilmemeli. Benim gibi sorun yaşayan arkadaşlar varsa yorum yapabilirler. En azından daha fazla insanın sinir katsayısı artmamış olur.

1
09.10.2019 16:25

Diyet

Beslenmede diyet , bir kişi veya başka bir organizma tarafından tüketilen gıdanın toplamıdır. Diyet sözcüğü sağlık ya da kilo yönetimi sebeplerinden dolayı özel beslenme alımının kullanımını ifade eder (ikisi genellikle ilişkilidir). İnsanlar omnivorlar olmasına rağmen, her kültür ve her insan bazı yiyecek tercihlerini veya bazı yiyecek tabularını tutar. Bu kişisel zevkler veya etik nedenlerden dolayı olabilir. Bireysel diyet seçenekleri az çok sağlıklı olabilir.

Tam beslenme, vitaminlerin , minerallerin , proteinden esansiyel amino asitlerin ve yağ içeren gıdalardan esansiyel yağ asitlerinin, ayrıca karbonhidrat, protein ve yağ formundaki besin enerjisinin alımını ve emilimini gerektirir. Diyet alışkanlıkları ve seçimler yaşam kalitesi , sağlık ve uzun ömür açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Dini ve kültürel diyet seçenekleri

Bazı kültür ve dinlerin, diyetlerinde hangi yiyeceklerin kabul edilebilir olduğuna ilişkin kısıtlamaları vardır. Örneğin, yalnızca Kosher yemeklerine Yahudilik , Helal yiyecekler ise İslam tarafından izin verilir. Budistler genel olarak vejeteryanlar olmasına rağmen, uygulama çeşitlilik gösterir ve mezheplere bağlı olarak et yemeye izin verilebilir. Hinduizm'de vejeteryanlık idealdir. Jainler kesinlikle vejeteryandır ve kök tüketimine izin verilmez.

Diyet seçenekleri
Birçok insan, sağlık nedenlerinden, ahlakı çevreleyen meselelerden veya çevreye olan kişisel etkilerini azaltmak için, bazı diyetlerin olduğu gibi bazı genel varsayımlara rağmen, gıdalardan hayvansal kaynaklardan farklı derecelerde (örneğin esneklikçilik , pestaristizm , vejeteryanlık , veganizm ) vazgeçmeyi seçmektedir. düşük etkilerin yanlış olduğu bilinmektedir. Ham gıdacılık bir başka çağdaş eğilimdir. Bu diyetler normal beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için multivitamin takviyesi gerektirebilir.

Kilo yönetimi

Kilo kaybı veya kilo alımı için belirli bir diyet seçilebilir. Bir deneğin diyet alımını değiştirmek veya “diyet yapmak”, enerji dengesini değiştirebilir ve vücut tarafından depolanan yağ miktarını artırabilir veya azaltabilir. Bazı yiyecekler, belirli bir diyetin gereksinimlerine uygunluk için özel olarak tavsiye edilir veya hatta değiştirilir. Bu diyetler genellikle egzersizle birlikte önerilir. Belirli kilo kaybı programları sağlığa zararlı olabilir, diğerleri faydalı olabilir ve bu nedenle sağlıklı diyetler olarak da kullanılabilir. İkisi sağlıklı kilo yönetimini teşvik ettiği için "sağlıklı beslenme" ve "kilo yönetimi için diyet" terimleri sık sık ilişkilidir. Sağlıklı bir diyete sahip olmak sağlık sorunlarını önlemenin bir yoludur ve vücuda vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin doğru dengesini sağlar.

Yeme bozuklukları

Bir beslenme bozukluğu normal gıda tüketimine müdahale eden zihinsel bir hastalıktır. Yetersiz veya aşırı beslenmeyi içerebilecek anormal yeme alışkanlıkları ile tanımlanır.

Sağlık

Sağlıklı bir diyet, optimal sağlığı iyileştirebilir veya devam ettirebilir. Gelişmiş ülkelerde , refah sınırsız kalorik alımını ve muhtemelen uygun olmayan gıda seçimlerini mümkün kılar.

Sağlık kurumları, enerji yoğun yiyecek ve şekerli içecek tüketimini sınırlandırarak, bitki bazlı yiyecekleri yiyerek, kırmızı ve işlenmiş et tüketimini sınırlayarak ve alkol alımını sınırlayarak insanların normal kilonun korunmasını tavsiye etmektedir.

#diyet

1
09.10.2019 15:08

Sperm kalitesini arttırmak

Sheffield Üniversitesi'nin yeni araştırmasına göre, sperm kalitesi pişmiş domateslerde bulunan bir bileşiği içeren basit bir diyet takviyesi ile artırılabilir.

Bu keşif, doğurganlık sorunu olan erkeklerin bakış açısını değiştirebilir ve modern yaşamın üreme sağlığı üzerindeki zararlı etkilerini azaltmanın daha iyi yollarına yol açabilir. Tüm kısırlık vakalarının yaklaşık yüzde 40 ila 50'si “erkek faktörü” kısırlığından kaynaklanmaktadır.

Erkeklere LactoLycopene adında bir diyet bileşiği vermenin etkisini değerlendiren ilk çift kör randomize kontrollü çalışma, Androloji Üreme Profesörü ve Sheffield Üniversitesi Onkoloji ve Metabolizma Anabilim Dalı Başkanı ve Dr. Liz Williams tarafından yönetildi. , Sheffield Üniversitesi'nde İnsan Beslenmesi konusunda lider bir uzman. Ekip, sağlıklı şekilli spermin ( sperm morfolojisi ) oranını arttırmanın ve 'hızlı yüzme' spermini yaklaşık yüzde 40 artırmanın mümkün olduğunu keşfetti .

Likopen bazı meyve ve sebzelerde bulunur, ancak diyetin ana kaynağı domateslerdendir. Likopen, domateslere kırmızı rengini veren bir pigmenttir, ancak diyet Likopen insan vücudu tarafından zayıf bir şekilde emilir , bu nedenle deneme için kullanılan bileşik, LactoLycopene adlı ticari olarak temin edilebilen bir formülasyondu; Biyolojik kullanılabilirliği artırmak için FutureYou Cambridge tarafından tasarlanmıştır.

Williams tarafından tasarlanan 12 haftalık deneme çalışması, 19 ila 30 yaşları arasında 60 sağlıklı gönüllü içeriyordu. Yarısı LactoLycopene takviyesi aldı ve diğer yarısı 12 hafta boyunca her gün aynı plasebo (kukla haplar) aldı. Ne araştırmacılar ne de gönüllüler LactoLycopene tedavisi aldığını ve plasebo aldığını kim biliyordu. Çalışmanın başında ve sonunda sperm ve kan örnekleri toplandı.

“Çalışmanın sonunda, spermde tableti alanlara karşı plasebo alanlara karşı herhangi bir fark olacağını beklemiyorduk. Sonuçları çözdüğümde neredeyse sandalyemden düştüm” dedi. Profesör Pacey, erkek üremesinde dünya uzmanı.

"Morfolojideki gelişme - spermin büyüklüğü ve şekli çarpıcıydı. Bu ölçümleri yapmak için bir bilgisayar sistemi kullandık, bu da insan hatalarının çoğunu sonuçlardan çıkardı. Ayrıca, bilgisayarı kullanan kişi yapmadı LactoLycopene'i kimin aldığını ve kukla hapları da kimin aldığını biliyorum.

“Bu, LactoLycopene'in semen kalitesi üzerindeki etkisinin ilk uygun şekilde tasarlanmış ve kontrol edilen çalışmasıydı ve bu molekülle daha fazla çalışma yapmak için bizi teşvik etti.”

Dr. Williams, “Sonuçların gösterdiği sperm kalitesindeki iyileşme bizi şaşırttı ” dedi. "Bu küçük bir çalışmaydı ve çalışmayı daha büyük denemelerde tekrarlamamız gerekiyor , ancak sonuçlar çok cesaret verici. Bir sonraki adım, doğurganlık sorunu olan erkeklerde egzersizi tekrarlamak ve LactoLycopene'in bu erkekler için sperm kalitesini arttırıp arttırmayacağını görmek. çiftlerin gebe kalmasına ve istilacı doğurganlık tedavilerinden kaçınmasına yardımcı olup olmadığı "

Diğer üç araştırmacı Madeleine Park, Aisling Robinson ve Sophie Pitt'in de yer aldığı ekibi, en kısa zamanda yeni çalışmaya başlamayı umuyor.

#bilim

1
09.10.2019 15:07

Sudan fotokatalitik hidrojen üretimi

NUS kimyacıları, sudan hidrojen gazının görünür ışıkla çalışan katalitik üretimi için kovalent kovalent organik çerçeveler geliştirdiler.

Hidrojen gazı sürdürülebilir enerji uygulamaları için bir depolama ortamı olarak önem kazanmaktadır. Suyun hidrojen gazına ayrıştırılması için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan güneş ışığının kullanılması önemli bilimsel ilgiyi çekiyor. Bununla birlikte, sudan hidrojen gazına bu dönüşüm kendiliğinden gerçekleşmez. Su molekülünü bölmek için elektrik akımı görevi gören ışık kaynağı tarafından üretilen serbest elektron akışını içeren karmaşık bir sistem gerektirir .

Kimya Bölümü'nden Prof JIANG Donglin liderliğindeki araştırma ekibi, NUS, güneş enerjisini kullanarak sudan hidrojen gazı üretimi için karbon eşlenik kovalent organik çerçeveler (COF) kullanan yeni bir fotokatalist sınıfı geliştirdi . Araştırma ekibi, karbon esaslı yapı taşlarının topolojik olarak önceden tasarlanmış düzenli bir şekilde belirli bağlarla bağlandığı organik ancak sağlam bir malzeme inşa etti. Bu eşsiz moleküler yapı, iki boyutlu ağların istiflenmiş katmanlarına benzer ve güneş ışığını verimli bir şekilde hasat edebilir. Araştırmacılar, COF içerisine reaksiyon merkezleri olarak platin nanoparçacıkları yerleştirdiler ve gözle görülür ışık ışınımı altında (~ 420 nm), hidrojen gazı, beş saatlik bir süre zarfında 1.360 umol h-lg-l'lik bir sabit hızda üretildi.

Yeni geliştirilen fotokatalist, verimli bir şekilde sudan hidrojen gazı üretmesini sağlayan çeşitli moleküler mekanizmalara sahiptir . Düşük enerji bant aralıklarına π konjuge edilmiş sp2 karbon çerçevelerinden oluşur. Bu, ışığın görünürden yakın kızılötesi tayfa emilimine izin verir. Araştırmacılar ayrıca fotokatalizörün elektronik ve fotoelektrik özelliklerini sentetik olarak kontrol etmek için tabakalı iki boyutlu kafesin çevresini (en dış kenar konumu) elektron eksikliği olan birimlerle birlikte tasarladılar. Dahası, yapı yoğun π-dizilerini yoğunlaştırıp sipariş ettiğinden, bunlar eksileri (bir elektron-delik çiftinin bağlı bir halidir) göçü ve yük taşınımını kolaylaştırmak için yollar sağlar.

0
luvia frigs paylaştı

Ezan bu ülkede hiç bir zaman yasaklanmadı. Ama İstiklal marşı, andımız, İzmir marşı yasaklandı. Din tehlikede değil, Vatan tehlikede.!

0
07.10.2019 16:50

Dili bilinmediği halde hüzünlendiren şarkılar

Bazı şarkılar vardır ki sözlerini anlamıyor olsak da, kalbinizde hissedersiniz. Sözler kimin umurunda dimi.. Dinlediğimiz o an içimizde bir şeyleri canlandırır. Hisleri depreştirir ve olduğunuzdan daha duygusal hale bürünürüz.

Her insanın vardır böyle kendine has şarkıları.

1
ayıadam frigs paylaştı

Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, tekel ürünlerine, ete, süte, çaya, şekere düzenli zam yağarken #enflasyon 'un %9.26'ya indiğine inandırmak istiyorlar bizi.

0
ayıadam frigs paylaştı

Ben yeni öğrendim Hamidiye suyunun İBB'ye ait olduğunu. Önceden bilseydim içerdim kesinlikle ayrıca bir çok su markasına göre daha sağlıklıdır. Siz yinede su seçimi yaparken https://frigbo.com/p/dus-bile-alinmaz-denilen-en-kalitesiz-10-su-markasi bu yazı epey işinize yarayacaktır.

#HamidiyeSuyu

0
03.10.2019 15:42

Çin'in aşırı bir şekilde silahlanması

Geçen günlerde Çin'in 70. yıl kutlamalarında tören geçitinde öyle bir sahne vardı ki insanın korkmaması mümkün değil. Videodanda anşaşılacağı gibi, aşırı bir şekilde silahlanmış durumdalar. Ön görülerime göre ve diğer yazar arkadaşlarım ilede yaptığımız sohbetlerin sonucunda 3. Dünya savaşını kesinlikle Çin başlatacaktır. Ekonomik ve askeri anlamda aşırı güçlenen #Çin eninde sonunda dengeleri değiştirmek için hamle yapacaktır. Önemli bir konu ise Türkiye olası bir savaş durumunda nerede hangi pozisyonda olacaktır. Acilen Türkiye'ninde hem askeri hemde ekonomik olarak büyümesi gerekmektedir. Bu büyüme için eğitim repormu yapılmalı..

Gelecek nesillerin daha daha akıllı ve üretken olarak yetiştirmek zorundayız. Bu eğitim reformu mevcut hükümet ile pek mümkün görünmüyor. Likayakat ve Biyat kültürü ile yönetildiğimiz için önümüzdeki yıllarda bu eğitim hamleside pek mümkün görünmüyor. Ülkesini seven her insanın yapması gereken tek bir şey var. Bu gidişata dur demek..

1
03.10.2019 13:12

Hava kirliliğine uzun süre maruz kalmak

Beş farklı ülkede beş ila dokuz yıl boyunca 41.000 kişiyi izleyerek hem hava kirliliğinin hem de trafik gürültüsünün etkilerini araştırmak için yapılan en büyük çalışmaya göre, yüksek tansiyon insidansı ile bağlantılıdır.

Avrupa Kalp Dergisi'nde bugün (Salı) yayınlanan çalışma, yetişkinler arasında, şehirlerin en kirli bölgelerinde yaşayan aynı yaş grubundaki her 100 kişi için bir kişiden fazla kişinin yüksek tansiyon (hipertansiyon) geliştireceğini tespit etti. az kirli bölgelerde yaşayanlara göre. Bu risk normal kilolu kişilere kıyasla 25-30 arasında vücut kitle indeksi (BKİ) ile fazla kilonun etkisine benzer (BMI 18.5-25). Yüksek tansiyon erken hastalık ve ölüm için en önemli risk faktörüdür.

Bu çalışma hem hava kirliliğini hem de trafik gürültüsünü eşzamanlı olarak araştıran ilk çalışmalardan biri olup, trafik gürültüsünün de hipertansiyon vakalarında bir artış ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Çalışmanın yürütülme şekli, araştırmacıların hava kirliliği ve gürültüye bağlı riski ayrı ayrı değerlendirmelerini sağlamıştır. Hava kirliliğinin hipertansiyon ile ilişkisi, analizde trafik gürültüsüne maruz kaldığı düşünüldüğünde bile kaldı. Araştırmacılar bunun önemli bir bulgu olduğunu söylüyorlar çünkü hava kirliliğini ve gürültüyü azaltmanın farklı yolları var.

Maruz kalmanın uzun vadeli etkilerini araştıran “Avrupa Hava Kirliliği Etkileri Kohortu Çalışması” projesinin bir parçası olan çalışmaya Norveç, İsveç, Danimarka, Almanya ve İspanya'da yaşayan toplam 41.072 kişi katılmıştır. Avrupa'da insan sağlığı üzerindeki hava kirliliği. Kan basıncı ile ilgili bilgiler, katılımcılar çalışmaya katıldığında ve sonraki yıllarda yapılan bir takip muayenesinde toplandı. Hiçbiri çalışmaya katıldığında hipertansiyon göstermedi, ancak takip süresinde 6.207 kişi (% 15) hipertansiyon geliştirdiklerini veya kan basıncını düşürücü ilaçlar almaya başladığını bildirdi.

Araştırmacılar 2008 ve 2011 arasında, iki ayrı haftada üç kez hava kirliliğini ölçtüler (mevsimsel etkilere izin vermek için). Farklı boyutlarda "partikül madde" (PM) olarak bilinen kirletici partiküllerin konsantrasyonları hakkında bilgi toplamak için filtreler kullandılar: PM10 (çapta 10 mikrondan küçük veya ona eşit partiküller), PM2,5 (2,5 mikrondan küçük veya ona eşit) , PMcoarse (PM10 eksi PM2.5) ve PM2.5 absorbansı (kurum parçacıklarının ölçümü). Bu ölçümler çalışılan alanların her birinde 20 bölgede alınmış ve her alanda 40 farklı bölgede azot oksit ölçümleri yapılmıştır. Trafik yoğunluğu katılımcıların evlerinin dışında değerlendirilmiş ve trafik gürültüsü çevre gürültüsü ile ilgili AB Direktifine göre modellenmiştir.

Araştırmacılar, PM2.5 metreküp başına her 5 mikrogram için (5 μg / m3) PM2.5’in hipertansiyon riskinin en kirli bölgelere kıyasla en kirli bölgelerde yaşayan insanlarda beşte (% 22) arttığını tespit etti. . Daha yüksek kurum konsantrasyonları da riski arttırmıştır.

Araştırmacılar, kronik trafik gürültüsüne maruz kalmaları için, 50 desibel ortalama gece gürültü seviyesinin olduğu gürültülü sokaklarda yaşayan insanların, ortalama gürültü seviyelerinin daha sessiz olduğu sokaklarda yaşayanlara kıyasla% 6 oranında artmış hipertansiyon riski taşıdığını tespit etti. Gece boyunca 40 desibel.

Almanya'nın Düsseldorf kentinde Heinrich-Heine-Üniversitesi Sağlık ve Toplum Merkezi'nde Çevresel Epidemiyoloji Profesörü Profesör Barbara Hoffmann, analizin öncülüğünü yaptı: “Bulgularımız partikül hava kirliliğine uzun süre maruz kalmanın, Kendi kendine bildirilen hipertansiyon ve anti-hipertansif ilaç alımı ile daha yüksek oranda görülmesi Neredeyse herkes yaşamları boyunca hava kirliliğine maruz kaldığından, bu durum birey ve toplum üzerinde büyük bir yük oluşturan yüksek sayıda hipertansiyon vakasına neden olmaktadır .

"Trafik gürültüsüne maruz kalma, aynı kaynakların birçoğunu hava kirliliği ile paylaşıyor ve bu nedenle kirliliğin insan sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerinin tahminlerini etkileme potansiyeline sahip. Ancak, bu çalışma trafik gürültüsünün maruz kalmasını kontrol ediyor ve hava kirliliği ilişkilerinin hipertansiyon ile yok olmadı, çünkü hava kirliliği ve gürültü için önleyici tedbirler farklı.

“Çok önemli bir husus, bu birlikteliklerin mevcut Avrupa hava kirliliği standartlarının altında yaşayan insanlarda görülebiliyor olmasıdır. Bu, mevcut mevzuat Avrupa nüfusunu hava kirliliğinin olumsuz etkilerinden yeterince korumamaktadır. ve hipertansiyonun kardiyovasküler hastalık için en önemli risk faktörü olarak önemi, bu sonuçların halk sağlığı açısından önemli sonuçları vardır ve daha sıkı hava kalitesi düzenlemeleri gerektirir. ”

Çalışma, orta ve güney Avrupa çalışma alanlarında - Almanya ve İspanya - ortalama kirlilik seviyelerinin İskandinavya bölgelerine - Norveç, İsveç ve Danimarka'ya göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Trafik gürültüsüne ve trafik yüküne maruz kalma İsveç ve İspanya'nın çalışma alanlarında en yüksekti.

Araştırmacılar, hava kirliliğinin ve gürültünün, vücudun normal şekilde çalıştığı gibi rahatsızlıklara karışan yolları farklı veya tamamen örtüşmeyen yolları etkilemenin mümkün olduğunu söylüyor. Hava kirliliğinin kalp ve kan damarlarının çalışması üzerindeki olumsuz etkileri için olası biyolojik mekanizmalar arasında lokal ve sistemik iltihaplanma, oksidatif stres (vücutta zararlı moleküllerin birikmesi) ve sinir sisteminin doğru işleyişindeki dengesizlik sayılabilir. . Gürültünün hem sinir hem de hormonal sistemlerin çalışmasını etkilediği düşünülmektedir.

0
03.10.2019 13:11

B vitaminleri almak hava kirliliğinin epigenetik etkilerini azaltabilir

Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışma, B vitaminlerinin hava kirliliğinin epigenom üzerindeki etkisini azaltmada ve hava kirliliğinin sağlık üzerindeki epigenetik etkilerini ortaya koymada kritik bir rol oynayabileceğini gösterdi. Bu, hava kirliliğinin potansiyel otomatik belirteçler üzerindeki olumsuz etkilerini önleyen veya en aza indirgeyen müdahalelerin geliştirilmesine yönelik bir araştırma kursunun ayrıntılarını veren ilk çalışmadır. Sonuçlar PNAS dergisinde çevrimiçi olarak yayınlanmaktadır .

Harvard'ın TH Chan Halk Sağlığı Okulu'nda (İsveç, Çin, Singapur, Meksika ve Kanada) meslektaşları ile yürütülen çalışma, PM2.5 partiküllerinin olumsuz etkilerinin altında yatan potansiyel yolları kontrol etmek için bireysel düzeyde önlemenin nasıl kullanılabileceğini ortaya koyuyor. aerodinamik çapı <2,5 withm olan parçacıklar. Bu bulgular , sık sık PM2.5 zirveleri ile dünyanın bazı bölgelerinde önemli bir halk sağlığı yararına sahip olabilir .

Mailman Okulu Çevre Doktorları ve Çevre Bilimleri Fakültesi Başkanı Andrea Baccarelli, "Hava kirliliğinin sağlık etkilerinin moleküler temelleri tam olarak anlaşılmamıştır ve bireysel düzeyde önleyici seçeneklerin bulunmaması kritik bir bilgi boşluğunu temsil etmektedir" dedi. “Çalışmamız, hava kirliliğinin potansiyel mekanik belirteçler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirgemek için önleyici müdahalelerin geliştirilmesine yönelik bir araştırma başlattı. Çevresel etkilere aracılık etmede epigenetik değişikliklerin merkezi rolü nedeniyle, bulgularımız muhtemelen diğer toksik maddelere ve çevreye yayılabilir. hastalıklar."

DSÖ tahminlerine göre hava kalitesi seviyelerinin 10 mikrogram / m WHO sınırlarını aşan yerlerde dünya nüfusunun currentlylives yüzde 92'si 3 .

Ortam PM2.5 kirliliği, hem akciğerde hem de sistemik iltihaplanma ve stres ile sonuçlanan solunum yollarında biriken en belirgin hava kirleticilerinden biridir. Son birkaç on yılda büyük çapta emisyon kontrol politikaları yoluyla elde edilen PM2.5 ortamının önemli ölçüde azaltılması olsa da, olumsuz sağlık sonuçları olan maruz kalma zirveleri hala sık sık kaydedilmektedir.

Baş Araştırmacı Jia Zhong ve Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümünde doktora sonrası araştırma görevlisi olan Jia Zhong, "Hava kirliliğinin sağlığa etkileri ve birinin sağlığında nasıl bir rol oynadığı birçok karmaşık sorunu ortaya çıkarmaktadır" dedi. "Soruna bireysel bir düzeyde saldıramazsak, halkın sağlığı üzerindeki zorluklarını tam olarak çözmekten çok uzağız."

Araştırmacılar, denemeye alınan her bir yetişkine günde bir plasebo veya B-vitamin takviyesi (2.5 mg folik asit, 50 mg B6 vitamini ve 1 mg B12 vitamini) uyguladılar. Müdahaleye katılmak için gönüllülerden 18 ila 60 yaşlarında sigara içmeyen ve herhangi bir ilaç veya vitamin takviyesi almayan sağlıklı olmaları istendi.

Plasebo öncesi ve sonrasında alınan plazma B vitamini ölçümleri ve takviyesi, B vitamin desteklerinin folik asidin medyan plazma konsantrasyonlarını (56 nmol / L; IQR: 13; P = 0.02), B6 ​​vitaminini (428 nmol / L; IQR) arttırdığını göstermiştir. : 321; P = 0.004) ve B12 vitamini (511 pmol / L; IQR: 85; P = 0.01). 4 hafta boyunca plasebo almış olanlar için, medyan plazma konsantrasyonları, benzer şekilde: folik asit için 39 nmol / L (IQR: 24 nmol / L), (P = 0.82), 37 nmol / L (IQR: 18 nmol / L) için B12 vitamini (P = 0.75) ve B12 vitamini için 262 pmol / L (IQR: 214 pmol / L) (P = 0.42). Bütün maruz kalma deneyleri günün aynı saatinde yapıldı.

Ortamdaki parçacıklar, Toronto şehir merkezinde yoğun bir şekilde trafiğe sokulmuş caddenin yanındaki bir girişten, her saatte 1000'den fazla araç geçtiği için çekildi. Parçacıklar bir "oksijen tipi" yüz maskesi yoluyla verildi. Kan örnekleri toplandı ve Infinium Human Methylation 450KBeadChip kullanılarak ölçüldü.

“Emisyon kontrolü ve düzenlenmesi önleme omurgasını oluştururken, yüksek riskler maalesef dünya genelinde hala pek çok megacitede kuraldır. Bireyler olarak, kendimizi hava kirliliğine karşı korumak için sınırlı seçeneklerimiz var. Gelecekteki çalışmalar, özellikle yoğun olarak kirli alanlarda bulgularımızı doğrulamak ve nihayetinde hava kirliliğinin sağlığa etkilerini içerecek şekilde B vitaminleri kullanarak önleyici müdahaleler geliştirmek için acilen ihtiyaç var. "dedi.

0
03.10.2019 13:10

Aspirin hava kirliliği zararlarını önleyebilir

Yeni bir çalışma, aspirin gibi steroid olmayan antienflamatuvar ilaçların (NSAID'ler) hava kirliliğine maruz kalmanın akciğer fonksiyonu üzerindeki olumsuz etkilerini azalttığına dair kanıtı ilk kez yayınladı. Columbia Mailman Halk Sağlığı Okulu, Harvard Chan Halk Sağlığı Okulu, Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, Amerikan Solunum ve Kritik Bakım Tıbbı Dergisi'nde bulgularını yayınladı .

Araştırmacılar, akciğer fonksiyonlarını belirlemek için testler yapılan daha büyük Boston bölgesinden 2.280 erkek gazi kohortundan toplanan bir veri grubunu analiz ettiler . Katılımcıların yaş ortalaması 73 idi. Araştırmacılar, test sonuçları, kendinden bildirilen NSAID kullanımı ve ortamdaki partikül madde (PM) ile siyah karbon arasındaki ilişkiyi testten önceki ay boyunca inceleyerek, konunun sağlık durumu da dahil olmak üzere çeşitli faktörleri hesaba kattılar. o sigara içen değildi. Herhangi bir NSAID kullanımının PM fonksiyonunun akciğer fonksiyonuna etkisinin neredeyse yarıya indiğini, bununla birlikte haftalık dört haftalık hava kirliliği ölçümünde, akciğer fonksiyon testinden önceki günden 28 güne kadar tutarlı olduğunu saptadılar.

Araştırma grubundaki NSAID'leri alan kişilerin çoğu aspirin kullandığından araştırmacılar, gözlemledikleri değiştirici etkinin çoğunlukla aspirinden kaynaklandığını, ancak aspirin olmayan NSAID'lerin etkilerinin daha fazla keşfedilmeye değer olduğunu söylediler. Mekanizma bilinmemekle birlikte, araştırmacılar NSAID'lerin hava kirliliğinin neden olduğu iltihabı hafiflettiğini iddia ediyorlar.

"Bulgularımız, aspirin ve diğer NSAID'lerin akciğerleri hava kirliliğindeki kısa süreli yükselmelerden koruyabileceğini gösteriyor" diyor. Columbia Mailman Okulu. "Elbette, kanserden kalp-damar hastalığına kadar birçok olumsuz sağlık etkisine bağlı hava kirliliğine maruz kalmamızı minimize etmek hala önemli ."

Kıdemli yazar Andrea Baccarelli, " Çevre politikaları , genel olarak hava kirliliğine maruz kalmamızı azaltma yönünde önemli ilerleme kaydetmiş olsa da, düşük hava kirliliğine sahip yerlerde bile, kısa vadeli ani hala yaygındır," diyor Dr. Columbia Mailman Okulu Çevre Sağlığı Bilimleri Bölümü. "Bu nedenle, bu zararları en aza indirecek araçları tanımlamak önemlidir."

Baccarelli tarafından yapılan daha önceki bir çalışma, B vitaminlerinin hava kirliliğinin sağlığa etkisini azaltmada da rol oynayabileceğini buldu .

0